احتمالاً متوجه شده‌اید که اکنون کوچولوی شما به دنبال استقلال بیشتر است. او در حال ورود به مرحله‌ای است که در آن شروع به تعریف آنچه دوست دارد و ندارد می‌کند و می‌خواهد استقلال خود را بیشتر کند. اگر کوچولوی شما در حال پشت سر گذاشتن این مرحله است و متوجه می‌شوید که در برابر زمان خوابیدن مقاومت می‌کند، یک توصیهٔ خوب این است که به او اجازه دهید در برنامه‌های معمول مشارکت کند. در ادامه پیشنهادهای مختلفی بیان می‌شود که می‌توانید در خانه آنها را امتحان کنید تا استقلال فرزند خود را تقویت کنید و به او کمک کنید تا از خوابیدن لذت ببرد.

  • برنامهٔ منظم قبل از خواب را ادامه دهید اما به او این فرصت را بدهید تا نظر خود را بیان کند و خودش آنچه را دوست دارد انتخاب کند.
  • به او گزینه‌هایی برای انتخاب لباس خوابش بدهید، بگذارید او داستانی را که با هم می‌خوانید انتخاب کند و خودش بگوید که دوست دارد با کدام حیوان عروسکی‌اش یا حتی با چند تا از آنها بخوابد! اجازه‌ٔ مشارکت به او باعث می‌شود که کودک احساس کند بر تصمیمات خودش کنترل دارد.
  • اتاق او را با حیوانات عروسکی مورد علاقه‌اش تزئین کنید، در این صورت او احساس راحتی می‌کند و از بودن در آن اتاق لذت می‌برد.
  • اجازه دهید کودک چراغ شب مورد علاقهٔ خود را انتخاب کند.
  • هنگام ارائهٔ گزینه‌ها، روش درست این است که فقط دو یا سه گزینهٔ انتخابی به او بدهید. اطمینان حاصل کنید که گزینه‌ها مواردی هستند که شما آنها را تأیید می‌کنید.
  • از کودک خود نپرسید که آیا می‌خواهد بخوابد یا نه؛ زیرا می‌تواند پاسخ منفی دهد. در عوض بپرسید که “می‌خواهی قبل از گوش دادن به داستان شب بخوابی یا بعد از آن؟”

به یاد داشته باشید همان‌طور که باید به فرزندتان گزینه‌های انتخابی مناسبی بدهید، مسئولیت خواب او را نیز برعهده دارید. شما حرف آخر را می‌زنید، نه کودکتان؛ بنابراین اطمینان داشته باشید که قوانین لازم را برای خوب خوابیدن کودک تعیین کرده‌اید. با او همدردی کنید و به او گوش دهید. می‌توانید بگویید: “من می‌دانم که می‌خواهی بیدار باشی اما وقت خواب است. بیا لباس خواب و کتاب داستان شب را باهم انتخاب کنیم “. همچنین می‌توانید بپرسید: “می‌خواهی دندان‌هایت را قبل یا بعد از پوشیدن لباس خواب مسواک بزنی؟”. ارائهٔ گزینه‌های مختلف به کودک، کمک می‌کند که شما به هدف خود برسید و به عنوان یک والد به صورت صلح‌آمیز به فرزندتان در انجام بهترین کارها برای رفاه بیشترش کمک کنید.