۱۶ فعالیت حسی برای نوزادان

فعالیت‌های حسی برای رشد زودهنگام نوزادان بسیار مهم است و درعین‌حال می‌تواند منبع سرگرمی خوبی برای آنها باشد.

در این مقاله، ما ۱۶ فعالیت حسی را بیان کرده‌ایم که نشان‌دهندهٔ دامنهٔ سنی -در طول سال اول زندگی- است که این فعالیت‌ها باید در آن بازهٔ زمانی انجام شود. یادداشت‌برداری کنید!

فعالیت‌های حسی برای ۳ ماه اول

در این مرحله، مهم است که حواس کودک خود را با روشی تدریجی و دوستانه پرورش دهید؛ بنابراین از فعالیت‌هایی که متناسب با سن آنها نیست خودداری کنید.

همچنین، این زمانی است که بالا رفتن سرعت واکنش‌ها، وضعیت‌ها و هماهنگی‌های اولیه ضروری است. بعداً، این مهارت‌ها به کودک شما کمک می‌کند که جهان را به طور مستقل کاوش کند یا حتی می‌تواند به پیشرفت‌های جسمی بزرگی مانند کنترل سر کمک کند.

پیشنهادهای زیر شامل فعالیت‌هایی حسی است که برای ویژگی‌های این دوره -که برای رشد دلبستگی، توجه و اولین تعاملات نیز اساسی است– مناسب است.

 1. یک وسیله‌ٔ بازی متحرک رنگارنگ را بالای تختخواب کودک آویزان کنید.

این به تحریک حس بینایی کمک می‌کند. علاوه‌بر این، هنگام تلاش برای لمس وسیله‌ٔ متحرک، کودک شما می‌تواند دست‌های خود را بلند کند و این به پیشرفت جسمی‌اش کمک می‌کند.

 1. کودک خود را قلقلک دهید.

کوچولوی خود را خیلی آرام لمس کنید تا بخندد. این امر حس لامسهٔ آنها را تحریک می‌کند و در عین حال شناخت و ارتباط آنها با والدین یا مراقبانشان را تقویت می‌کند.

 1. کوچولوی خود را تشویق کنید که یک اسباب‌بازی یا جغجغهٔ متناسب با سنش را نگه دارد یا تکان دهد.

این یک فعالیت عالی برای تقویت حس لامسه، هماهنگی و افزایش قدرت و تحرک انگشتان و دست‌ها است. شاید در ابتدا، کودک شما قادر به نگه داشتن این اسباب‌بازی نباشد اما کم‌کم خواهید دید که چگونه آنها تلاش می‌کنند که آن اسباب بازی را بگیرند یا آن را با چشم دنبال کنند.

 1. با لطافت آواز بخوانید.

اگر آواز بخوانید، کمک می‌کنید که مهارت گوش دادن کودکتان پیشرفت کند. البته، روش دیگری هم برای انجام دادن این کار وجود دارد؛ نواختن برخی نغمه‌ها و آهنگ‌های کودکانه با دستگاه‌هایی که در خانه دارید.

پیشنهاد دیگر برای تحریک حس شنوایی کودکتان، این است که هر بار که پوشکش را عوض می‌کنید، قسمت‌های مختلف بدن او را لمس کنید و بگویید “بوق”؛ به این ترتیب، به آنها کمک خواهید کرد تا دست شما را دنبال کنند و پیش‌بینی کنند که کدام نقاط را لمس می‌کنید.

فعالیت‌های حسی از ۴ تا ۶ ماهگی

این یک دورهٔ اکتشاف برای کودک شماست. آنها به احتمال زیاد در این دوره حرکات ارادی‌ای را شروع می‌کنند که بتوانند اشیای نزدیک به خود را  بردارند و همچنین هنگامی که در مکان جدیدی هستند به اطراف خود نگاه می‌کنند.

هماهنگی دست، توانایی چرخاندن و نشستن و خزیدن پیشرفت‌های اساسی در این مرحله است؛ بنابراین فعالیت‌های حسی زیر برای نوزادان می‌تواند بسیار مفید باشد:

 1. کودک خود را تشویق کنید که پارچه‌ها را لمس کند.

برای مثال می‌توانید از پارچه‌هایی با جنس پشم، مخمل کبریتی و مخمل نرم استفاده کنید. از آنجا که این پارچه‌ها بافت متفاوتی دارند، برای کاوش با حس لامسه مناسب‌اند.

 1. همواره با کودک خود صحبت کنید.

در این مرحله ، گوش دادن به شما باعث تقویت دامنهٔ توجه کودکتان می‌شود و به حس شنوایی او کمک می‌کند. می‌توانید برای آنها قصه بگویید، دربارهٔ روز خود صحبت کنید یا حتی برایشان یک کتاب کودک بخوانید.

 1. سرگرمی‌های جدید ایجاد کنید

این بهترین زمان برای کودک شماست که وقت کمتری را در گهوارهٔ خود و زمان بیشتری را روی زمین بگذراند؛ زیرا آنها ظرفیت هماهنگی بیشتری دارند و می‌توانند وزن سر خود را تحمل کنند.

همچنین با بازی در موقعیت‌های مختلف روی یک تشک راحت، لحظاتی شگفت‌انگیز را با کوچولوی خود سپری کنید؛ برای مثال زمانی که روی شکم خوابیده‌ است. به این ترتیب آنها می‌توانند عناصر مختلف را کشف کنند و برای لمس آنها جنب‌وجوش کنند.

 1. با توپ‌ها بازی کنید.

به کودک خود بیاموزید که توپ را رها کند، پرتاب کند و بغلتاند تا قدرت لمس و هماهنگی او تقویت شود. کودکان ممکن است هنوز نتوانند آن را بگیرند اما ببینید که آنها چقدر کنجکاوند و آیا سعی می‌کنند آنها را بگیرند.

فعالیت‌های حسی از ۷ تا ۹ ماهگی

بدون شک این یک مرحلهٔ فراموش‌نشدنی است؛ .زیرا نوزادان با وضوح بیشتری شروع به تولید آواهای مختلف می‌کنند و هجاهای مکرر مانند “بابا” یا “دادا” را ادا می‌کنند.

در این دوره نوزادان پیشرفت‌های بزرگی می‌کنند که واقعاً متعجب خواهید شد اما هنوز فعالیت‌های حسی برای رشد صحیح آنها ضروری و اساسی است. موارد زیر را تمرین کنید:

 1. صفحهٔ کتاب‌های مقوایی را ورق بزنید.

برگرداندن صفحات –یک‌باره- دست و انگشتان، حس لامسه و مهارت‌های حرکتی را به‌خوبی هماهنگ می‌کند. کودک شما ممکن است هنوز خیلی کوچک باشد و نتواند به درستی این کار را انجام دهد اما بگذارید کتاب‌ها را جست‌وجو کنند. همچنین سعی کنید از کتاب‌های ضخیمی  استفاده کنید که لبه‌های تیزی ندارند.

 1. اجسام سبک مختلف را بلند کنید

با این کار کودک شما شروع به تماس با سطوح مختلف می‌کند و میزان قدرت خود را برای جابه‌جایی وسایل مختلف امتحان می‌کند. آنها همچنان روی حس لامسهٔ خود کار خواهند کرد. با اشیای سبک مانند بلوک‌های ساختمانی یا حیوانات عروسکی بازی کنید.

 1. به اشیای اطراف خود اشاره کنید

به اشیایی که به کودک نزدیک یا از او دورند از اشاره کنید تا به آنها نگاه کنند. این فعالیت برای تقویت حس بینایی عالی است و توانایی شناسایی اشیا را افزایش می‌دهد و مهارت درک و توجه را تقویت می‌کند.

 1. اجازه دهید کودک شما از موقعیت‌های مختلف محیط را مشاهده کند

دراز کشیدن روی شکم یا پشت، نشسته یا چهار دست‌وپا رفتن، اجازه دهید کودک شما در ساعات مختلف روز آزاد باشد تا بتواند از موقعیت‌ها و دیدگاه‌های مختلف محیط اطراف خود را کشف و مشاهده کند. فقط به یاد داشته باشید که هرگز آنها را بدون نظارت تنها نگذارید!

گفتنی است -برای این مرحلهٔ خاص- دانشگاه اطفال آمریکا (AAP) فکر می‌کند که بازی‌ها و سرگرمی‌ها ابزار اصلی برای رشد حسی‌اند. به همین دلیل است که آنها توصیه می‌کنند کودکان ۷ تا ۱۲ماهه بتواند هر روز در مکانی امن چهاردست‌وپا راه بروند و آزادانه کاوش کنند.

فعالیت‌های حسی از ۱۰ ماهگی تا ۱ سالگی

در این سن، کودک نوپای شما احتمالاً اولین قدم‌های خود را خواهد برداشت و در مهارت‌های ارتباطی بسیار پیشرفت کرده‌است. برای تقویت ویژگی‌های حسی این مرحله فعالیت‌های زیر مفید خواهد بود:

 1. قایم‌باشک بازی کنید.

بازی قایم‌باشک، کودکتان را بسیار سرگرم می‌کند و به او اجازه می‌دهد که توانایی تحرک خود را در خانه افزایش دهد. شما می‌توانید در این بازی برخی اشیا را پنهان کنید یا حتی خودتان پنهان شوید.

 1. در آینه به قسمت‌های مختلف بدن اشاره کنید.

وقتی جلوی آینه‌اید، به قسمت‌هایی از بدن کودک خود اشاره کنید تا آنها بتوانند تصویر خود را تشخیص دهند و به تکامل مرحلهٔ شگفت‌انگیزِ کشف خود ادامه دهند.

 1. سینه‌خیز یا چهار دست‌وپا رفتن روی اشیا یا زیر آن.

با این کار کودک شما درک خود را از عناصر مختلف در خانه و توانایی حرکتی خود را افزایش می‌دهد. می‌توانید با استفاده از کوسن‌ها، مبلمان و… مسیر کوچک با مانعی درست کنید تا کودک شما بتواند از روی اشیا یا از کنار آنها عبور کند.

 1. بافت‌های جدیدی را معرفی کنید.

از اسباب‌بازی‌ها، لباس‌ها، اسفنج‌ها و بسیاری از وسایل دیگر استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟