مشکلات خواب در کودکان خردسال، اگرچه چالش‌برانگیز است، سرنخ‌های مهمی دربارهٔ رشد مغز آنها به ما ارائه می‌دهد.

صبر کن … چی؟ مشکلات خواب فرصت است؟ بعضی از والدین فکر می‌کنند این نظری دیوانه‌وار است. فهمیدن دلیل آن آسان است؛ چالش‌های خواب ممکن است برای والدین و بچه‌ها سخت باشند. از مشکلات به خواب رفتن گرفته تا مشکلات در خواب ماندن، بسیاری از کودکان و والدین ممکن است از زمان خواب بیم داشته باشند.

با وجود دشواری‌ها و استرس‌ها، مشکلات خواب می‌تواند چیزهای زیادی در مورد رشد فرزندتان به شما بگوید و شاید چند نکته در مورد نقاط قوت شما به عنوان والدین کودک را بیان کند. در این مقاله، متخصصان دوران کودکی FASTT دانشگاه اورگن نگاهی به چگونگی ارتباط پایه‌ریزی مهارت‌ها و خواب کودکان خردسال انداخته‌اند و همچنین چند روش آموزش خواب را بیان می‌کنند که باید در نظر بگیرید.

خواب و رشد مغز

مهارت‌ها و رشد مغزی کودک شما دست به دست هم می‌دهند. دوران کودکی دورهٔ تغییرات عظیم است. آیا می‌دانید فرزند شما در هر ثانیه بیش از ۱ میلیون اتصال عصبی جدید ایجاد می‌کند؟ این یعنی رشدی زیاد در مدت زمان بسیار کم! از همه مهم‌تر، این زمانی است که کودک شما مهارت‌هایی را پایه‌ریزی می‌کند که تقریباً در همه کارهایی که انجام می‌دهند دخیل خواهد بود، مانند اینکه بتواند هنگام ناراحتی آرام شود. البته این مهارت‌ها هنوز به طور کامل در نوزادان رشد نکرده‌است و ما انتظار نداریم که چنین مهارت‌هایی داشته باشند اما این مهارت‌ها مانند اولین جوانه‌های گیاهان کوچک در حال ظهور هستند و می‌توانید به رشد آنها کمک کنید. خواب یکی از اولین مناطقی است که این مهارت‌ها در آن پیدا می‌شود: (لینک:) هنگامی که نوزادان می‌توانند پس از بیدار شدن از خواب شب خود را تسکین دهند و دوباره بخوابند.

کودک شما بیش از نیمی از سال‌های اول زندگی خود را در خواب می‌گذراند اما میزان کل خواب هر شب او از تولد تا سن ۲ سالگی کمی کمتر می‌شود. کودک رفته رفته به جای اینکه در تمام روز بخوابد مانند بزرگسال بیشتر در طول شب می‌خوابد؛ خوابیدن بیشتر در شب و کمتر در طول روز، معمولاً با چرت زدن کمتر در روز. این تغییرات سرانجام برای همهٔ کودکان اتفاق می‌افتد اما ممکن است در سنین مختلفی اتفاق بیفتد (یعنی: اگر کودک شما هنوز به آن مرحله نرسیده است، نگران نشوید).

مشکلات خواب کودکان، فرصتی برای رشد مهارت‌ها

هنگامی که نوزادان بسیار کوچک‌اند، مثلاً در ۴-۱ ماهگی، مهارت زیادی در خوابیدن ندارند اما هنگامی که او بین ۴ ماه تا یک سال سن دارد، احتمالاً هنگام خوابیدن و هنگام شب بیدار شدن، علائمی از یادگیری مهارت آرام کردن خود را نشان می‌دهد. با پیشرفت این مهارت، خواب کودک بیشتر تثبیت می‌شود (کمتر بیدار شدن در طول شب) و مدت طولانی‌تری می‌خوابد. این بدان معناست که کودک شما در طول روز بیشتر استراحت می‌کند و کمتر خسته می‌شود. تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند کودکانی که خواب با کیفیت و بهتری دارند در طول روز کمتر گریه می‌کنند و در انجام وظایفی که به وسیله‌ٔ آنها می‌توانند انگیزه‌های خود را کنترل ‌کنند، بهتر عمل می‌کنند. این همچنین بدان معنی است که آنها بیشتر کشف می‌کنند و بیشتر می‌آموزند؛ بنابراین کمک به کودک در رشد مهارت خودآرام‌سازی نه تنها به خواب شبانه‌اش کمک می‌کند بلکه باعث می‌شود روز خود را نیز بهتر بگذراند.

چه چیزی برای شما و کودکتان مناسب‌ است؟

همان‌طور که بیشتر والدین کودکان خردسال می‌دانند، اطلاعات زیادی در مورد روش‌های آموزش خواب وجود دارد. روش‌های مختلفی برای موضوعات مختلف وجود دارد؛ همیشه روش‌هایی که برای به خواب رفتن کودک، قبل از خواب به کار می‌برید همان روش‌هایی نیست که پس از بیدار شدن در شب به کودک کمک می‌کند تا دوباره بخوابد. این روش‌ها می‌توانند برای سنین مختلف متفاوت باشند و همهٔ روش‌ها برای شرایط خانوادگی و مزاج کودک شما مناسب نیست. علاوه‌براین، مشاوره می‌تواند اقدامات مختلفی را پیشنهاد دهد؛ از جمله “فقط بگذارید آنها گریه کنند” و “نگران نباشید، این به طور طبیعی اتفاق می‌افتد”. باوجوداین، شما هنوز هر شب بیدارید.

بسیاری از متخصصان اطفال و خواب روش‌هایی را برای کمک به کودکتان در ایجاد مهارت‌های آرام کردن خود به تدریج و بدون پریشانی شدید توصیه می‌کنند. این بدان معناست که از سطحی که کودک شما در آن مهارت دارد شروع کنید و در تقویت مهارت آرام‌ کردن خود به آنها کمک کنید. فرزند شما در هر سطحی باشد، یک پله‌ٔ بعدی وجود دارد که می‌توانید به او کمک کنید که آن را طی کند. شما نیز در کنار آنها خواهید بود تا مطمئن شوید که آنها خوب جلو می‌روند. انتخاب روش آموزش مناسب خواب، بستگی به تطبیق روش با سطح فرزند شما دارد؛ بنابراین اندازهٔ پلهٔ بعدی در تسکین خود چیزی است که وی می‌تواند به آن برسد. گزینه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانند گیج‌کننده باشد!

پشتیبانی شخصی از شما

تیم FASTT دانشگاه اورگان یک برنامهٔ رایگان ارائه داده است که می‌تواند به شما کمک کند. استفاده از این سرویس آسان است. فقط سؤال خود را به شمارهٔ 📱 ۰۰۱۵۴۱۲۷۵۲۹۵۶ پیامک کنید و از یک مربی آموزش دیده‌ٔ دربارهٔ ابتدای دوران کودکی، مشاورهٔ شخصی دریافت کنید. ما به شما کمک می‌کنیم بر اساس رشد کودک و اینکه چه چیزی برای شما والدین مفید است، تصمیم بگیرید که کدام‌یک از روش‌های آموزش خواب برای کودکان بهتر است.

همهٔ والدین بهترین‌ها را برای فرزندان خود می‌خواهند. کمک به کودک در ایجاد مهارت‌های خواب به او کمک می‌کند تا مهارت‌های مهمی مانند توانایی تسکین خود را ایجاد کند. به‌تنهایی فکر کردن برای یافتن یک روش کار مشکلی است … مخصوصاً وقتی ساعت ۳ صبح است! یافتن روش مناسب می‌تواند دشوار باشد اما نتیجهٔ آن دستیابی به مهارتی ارزشمند برای کودک و خواب بهتر برای شماست.

* سرویس پیام کوتاه FASST فقط برای شماره تلفن‌های ایالات متحده در دسترس است *