خواب خوب و استراحت برای ترمیم بدن و مغز ما بسیار مهم است. خوب خوابیدن با روحیهٔ بهتر، خلق‌وخو، عملکرد بدنی و نگرش مثبت همراه است. خواب برای مغز ما ضروری است؛ زیرا خوابیدن سبب تحکیم و سازماندهی اتفاقات روز می‌شود. خوابیدن به کودکان امکان می‌دهد که به رشد ادامه دهند و درحالی که پر از انرژی و مشتاق ادامهٔ یادگیری و کاوش در محیط اطراف خود هستند، بیدار شوند. خوابیدن هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان بسیار مهم است.

خواب برای کودکان ضروری است. این به آنها کمک می‌کند انرژی خود را برای روز پیشِ‌رو بازیابی کنند و رشد جسمی و شناختی خود را تقویت کنند. کودکان هنگام خواب، انرژی خود را ذخیره می‌کنند و این به آنها امکان می‌دهد که وزن بگیرند و رشد کنند. همچنین خواب کافی سبب می‌شود که اندام‌های حیاتی آنها نیز به‌خوبی رشد ‌کند. به همین ترتیب، خوابیدن به آنها کمک می‌کند تا با انرژی کافی برای حرکت، راه رفتن، یادگیری، گفت‌وگو و کاوش در دنیای اطراف خود بیدار شوند.

در حدود این سن، کودکان به طور معمول فقط به یک ساعت چرت در روز نیاز دارند. این به آنها فرصت بیشتری می‌دهد تا در اطراف خود کاوش کنند و در طول روز بازی کنند. براساس اعلام بنیاد ملی خواب، محدودهٔ خواب مناسب برای کودکانی که ۲۱ تا ۲۴ ماه دارند بین ۱۱ تا ۱۴ ساعت در روز است. بعضی از بچه‌ها کمتر و بعضی بیشتر می‌خوابند. بااین‌حال، متخصصان توصیه نمی‌کنند که کودکان بیشتر یا کمتر از ۹ تا ۱۶ ساعت بخوابند.

اگر فکر می‌کنید کودک شما بیش از نیاز خود خوابیده است، می‌توانید چرت‌های روزانهٔ او را کوتاه کنید و فعالیت‌های زیادی با او انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که در طول روز تحریک‌پذیری کافی را دریافت می‌کند. از طرف دیگر، اگر کودکتان کمتر می‌خوابد، سعی کنید برنامهٔ منظم خواب او را تقویت کنید و یادتان باشد که قبل از ساعت ۴ بعدازظهر چرتی بزند. خواب خوب به کودک این امکان را می‌دهد تا آنچه یاد گرفته، به خاطر بسپارد و همچنان فعال بماند. کودک شما در طول روز محرک‌ها و محبت‌های زیادی را از محیط و اطرافیانش دریافت می‌کند و هنگام خواب، مغز او لحظه‌ها و یافته‌های جدید را تحکیم می‌بخشد.

به یاد داشته باشید که نباید زیاد نگران دقیق بودن ساعت‌های خواب باشید. مهم است که توصیه‌های مربوط‌به ساعت خواب را به خاطر بسپارید اما به یاد داشته باشید که هر کودکی متفاوت است. بهترین راه برای اینکه بفهمید کودک شما خوب می‌خوابد یا نه، این است که متوجه شوید آیا او در طول روز خوشحال و سرحال است یا خسته و تحریک‌پذیر.