یک خواب خوب و استراحت برای ترمیم بدن و مغز ما بسیار مهم است. خوب خوابیدن با روحیهٔ بهتر، خلق‌وخو، عملکرد بدنی و نگرش مثبت همراه است. خواب برای مغز ما ضروری است؛ زیرا خوابیدن باعث تحکیم و سازماندهی رویدادهای روز می‌شود. به همین ترتیب، خواب کافی به ما امکان می‌دهد تا سرحال باشیم و پر انرژی از خواب بیدار شویم. اگر خواب برای بزرگسالان فوق‌العاده مهم است، می‌توانید تصور کنید که برای نوزادانی که هنوز در حال رشدند چقدر مهم است!

خوابیدن برای کودکان ضروری است. این یک جنبهٔ اساسی در رشد سیستم عصبی مرکزی آنهاست، مغز و بدن آنها نیاز به رشد کافی دارد. هنگامی که کودک می‌خوابد، انرژی‌اش را ذخیره می‌کند و این به او اجازه می‌دهد وزنش اضافه شود و رشد کند. خواب به بچه‌های کوچک این امکان را می‌دهد تا با انرژی کافی برای کشف محیط اطراف خود بیدار شوند و بتوانند حرکت خود را شروع کنند، راه بروند و از دنیای اطرافشان اطلاعات کسب کنند.

در این سن، کودکان باید به چرت زدن در طول روز ادامه دهند. براساس اعلام بنیاد ملی خواب، محدودهٔ خواب مناسب برای کودکانی که ۱۳ تا ۱۶ ماه دارند بین ۱۱ تا ۱۴ ساعت در روز است. برخی از کودکان کمتر و برخی بیشتر می‌خوابند، با‌این‌حال، متخصصان توصیه نمی‌کنند که کودکان بیشتر یا کمتر از ۹ تا ۱۶ ساعت بخوابند. اگر فکر می‌کنید کودک شما بیش از حد لازم می‌خوابد، می‌توانید چرت‌های روزانهٔ او را کوتاه کنید تا اطمینان حاصل کنید که در طول روز تحریک‌پذیری کافی را دریافت می‌کند. از طرف دیگر، اگر کودکتان کمتر می‌خوابد، سعی کنید برنامهٔ منظم خواب او را تقویت کنید. خوابیدن ضروری است؛ زیرا به تقویت سیستم ایمنی بدن کودک کمک می‌کند. به‌علاوه او در طول روز روحیهٔ بهتری خواهد داشت و در یادگیری مهارت‌های زبانی، جسمی و شناختی پذیراتر خواهد بود. همچنین، وقتی کودک می‌خوابد، آنچه را که در طول روز آموخته است تقویت می‌کند.