اگر کودک شما ناگهان شروع به مقاومت کردن در برابر چرت زدن کرده است، شما تنها نیستید. من به عنوان مادر دو فرزند و یک مشاور با سابقه در امور خواب کودکان، می‌توانم این حقیقت را تأیید کنم که نیازهای خواب همان‌طور که کودکان ما رشد می‌کنند به طور مداوم در حال رشد و تکامل‌اند. در نتیجه، معمولاً با دوره‌هایی روبه‌رو می‌شوید که کودک شما دیگر آن‌طور که عادت داشت حاضر به چرت زدن نیست. در حقیقت، در ۶ ماه گذشته، ۴۳٪ از خانواده‌هایی که از تولد فرزندشان چند ماهی گذشته است، از HuckIeberry برای مقاومت ناگهانی فرزندشان برای چرت زدن کمک گرفته‌اند. آیا اینکه کودک شما با خوابیدن مبارزه می‌کند باعث به وجود آمدن شرایط دشواری می‌شود؟ هوم، بله! آیا روش‌هایی وجود دارد که بتوانید دوباره به‌راحتی به خوابیدن کودک خود کمک کنید؟ کاملاً!

در ادامه ۴ دلیل برای شروع مقاومت نوزادان در برابر خواب روزانه و آنچه شما می‌توانید برای آن انجام دهید، آورده شده است:

  1. کودک شما برای یک چرت آماده است

نوزادان غالباً هنگامی که آمادهٔ چرت زدن هستند، مرتب با خواب روزانه مبارزه می‌کنند. از آنجا که نحوهٔ چرت زدن کودکان تا دو سالگی تغییرات بسیاری می‌کند، چند نکتهٔ مفید از آنچه باید انتظار داشته باشید در ادامه بیان می‌شود:

  • در ۴-۳ ماهگی آنها اغلب ۴ بار در روز چرت می‌زنند.
  • در۶-۵ ماهگی آنها معمولاً ۳ بار در روز چرت می‌زنند.
  • در ۹-۷ ماهگی آنها معمولاً ۲ بار در روز چرت می‌زنند.
  • در ۱۸-۱۴ ماهگی آنها فقط یک بار در روز چرت می‌زنند.

اگر کودک شما در سنینی است که به طور معمول تغییر شیوهٔ چرت زدن رخ می‌دهد، این را در نظر بگیرید که برای راحت‌تر چرت زدن او باید برنامه‌اش را تنظیم کنید.

  1. فشار خواب ناکافی

درحالی که ریتم شبانه‌روزی، خواب شبانه را تا حدی کنترل می‌کند، چرت زدن اساساً با “فشار خواب” کنترل می‌شود. فشار خواب (یا محرک خواب هموستاتیک) در تمام دوره‌های بیداری کودک در طول روز ایجاد می‌شود. اگر دورهٔ بیداری برای کودک خیلی کوتاه باشد، آنها “خسته خواهند شد” و به سختی به خواب می‌روند.

یافتن مدت زمان مناسب بیداری قبل از هر چرت زدن می‌تواند مشکل باشد. با رشد نوزادان، دوره‌های بیداری آنها نیز رشد خواهد کرد. علاوه‌براین، مقدار مناسب زمان بیداری در طول روز طولانی می‌شود. به طور معمول . از آنجا که خستگی بیش از حد (بیدار ماندن بیش از مدت زمان مناسب بیداری) می‌تواند منجر به مشکل خوابیدن و در خواب ماندن شود، تعیین بهترین زمان‌های بیداری می‌تواند بسیاری از مشکلات خواب را کاهش دهد. خوشبختانه، هاکلبری کار حدس زدن را برای شما آسان کرده است و می‌توانید بهترین زمان چرت زدن را با پیش‌بینی چرت SweetSpot® پیدا کنید.

  1. فضای خوابی که باعث حواس‌پرتی می‌شود

شما در یک اتاق تاریک و ساکت بهتر می‌خوابید یا یک اتاق روشن و پر سروصدا؟ هنگامی که از تولد کودک چند ماهی می‌گذرد، آنها در یک اتاق تاریک و آرام بهتر می‌خوابد. به محیط خواب فرزندتان نگاهی بیندازید. خیلی روشن است؟ آیا صداهای خانه یا محله‌تان در اتاق او به راحتی قابل شنیدن است؟ آیا اسباب‌بازی‌های مهیج در معرض دید او هستند؟ اگر چنین است، فضای اتاق را با پرده‌های تیره‌تر برای تاریک کردن اتاق و یک دستگاه دارای نویز سفید برای کاهش صداهای اطراف در نظر بگیرید. AAP توصیه می‌کند که دستگاه‌های دارای نویز سفید نباید بیش از ۵۰ دسی‌بل باشند، که در حال حاضر حد توصیه‌شده برای نوزادان در مهد کودک‌های بیمارستان نیز همین است.

والدین معمولاً از تاریک کردن اتاق و استفاده از صدای سفید خودداری می‌کنند؛ زیرا آنها نگران هستند که فرزندشان برای همیشه به این اقدامات احتیاج داشته باشد و در صورت وجود صدا یا نور دیگر قادر به خوابیدن نباشد. واقعیت این است که انسان‌ها فقط در محیطی تاریک، خنک و بدون صداهای اضافی بهتر می‌خوابند؛ بنابراین صرفاً بهتر است برای کودک خود محیطی را فراهم کنید که  در آن خواب بهتری داشته باشد. بعضی از بچه‌ها به طور طبیعی راحت‌تر از بقیه از خواب می‌پرند. همچنین، به یاد داشته باشید که این همیشگی نیست؛ کودکان معمولاً به راحتی یاد می‌گیرند در مهد کودک به‌خوبی بخوابند، حتی جایی که تاریک یا آرام نیست؛ زیرا “فشار همسالان” و دیدن خوابیدن سایر کودکان بر آنها تأثیر می‌گذارند.

  1. آنها نیاز به یک برنامهٔ معمول دارند تا به آنها کمک کند زمان خوابیدن را تشخیص دهند

معمولاً چرت زدن نادیده گرفته می‌شود اما بسیار مهم است. از این گذشته، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که کودکان بدون هیچ استراحتی، فعالیت جذابی را که انجام می‌دهند کنار بگذارند و ناگهان به خواب بروند. داشتن یک برنامهٔ منظم و همیشگی برای قبل از خواب می‌تواند تفاوت زیادی در خواب راحت کودک ایجاد کند. آنها می‌توانند هنگامی که وقت خواب نزدیک می‌شود، با کاهش ضربان قلب و ارائهٔ نشانه‌ای از زمان خواب، به کودکان کمک کنند بازی را کنار بگذارند و برای خواب آماده شوند. برنامه‌های منظم همچنین با کمک به کودک در درک اینکه انتظار چه چیزی را باید داشته باشند، سبب ایجاد احساس امنیت در آنها می‌شود. بله آنها در این زمان باید انتظار داشته باشند که برای خوابیدن آماده شوند!

اگر کودک شما هنوز به صورت منظم عادت به چرت زدن ندارد، چند فعالیت را انتخاب کنید که می‌توانید قبل از هر چرت به طور منظم برای او انجام دهید؛ برای مثال، ممکن است ۱۰ دقیقه قبل از هر چرت وقت بگذارید تا پوشک کودک را عوض کنید، لباس خوابش را بپوشانید، یک کتاب برایش بخوانید، یک آهنگ بخوانید و سپس کودک را با گفتن چند جملهٔ کلیدی مانند “خوب بخوابی، من دوستت دارم!” بخوابانید مهم نیست که مراحل چه هستند، فقط باید که آرامش‌بخش و با شرایط سازگار باشند.

نکتهٔ اضافی: اگر کودک مقاوم به چرت زدن شما به‌طورکلی حاضر به چرت زدن در طول روز نمی‌شود، زودتر خواباندن او در هنگام شب می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد تا از خستگی بیش از حد او جلوگیری شود.

دربارهٔ نویسنده:

“Amber LoRe” مشاور خواب کودکان با HUCKIEBERRY است. او همیشه خود را مدافع کودکان می‌داند؛ از زمانی که او  برای اولین‌بار در مهد کودک شاغل شد تا اکنون که به عنوان وکیل قانونی خانواده کار می‌کند. او از سال ۲۰۱۱ به خانواده‌ها کمک می‌کند تا بیشتر بخوابند و هرگز از شنیدن داستان‌های موفقیت‌آمیز مراجعان خوشحال خود خسته نمی‌شود. امبر در خارج از نیویورک با همسرش، دو فرزند فوق‌العاده‌اش و توله سگ آموزش‌دیده‌اش زندگی می‌کند.

HUCKIEBERRY ایجاد شده است تا مشاورهٔ خواب در مورد کودکان برای خانواده‌ها مقرون به صرفه‌تر باشد. در HUCKIEBERRY، والدین می‌توانند برای مقابله با بیداری‌های شبانه، دستیابی به زمان خواب راحت‌تر، چرت زدن طولانی‌تر و قابل‌پیش‌بینی، یا خواب دیرتر کمکی را که لازم دارند دریافت کنند. ابزارهای رایگان را بررسی کنید یا برای تجزیه‌وتحلیل پیشرفته‌تر و تهیهٔ برنامهٔ خواب ثبت‌نام کنید.