در ماه‌های اول کودک شما بیشتر اوقات خود را در خواب می‌گذراند. در طول این مرحله، خواب برای داشتن استراحت کافی و رشد به روشی سالم ضروری خواهد بود. به همین دلیل مهم است که با اقدامات ایمنی که باید هنگام خواب فرزند خود انجام دهید، آشنا شوید.

یکی از مهم‌ترین موارد، موقعیتی است که کودک باید بخوابد. به یاد داشته باشید که هر نوزادی متفاوت است و گاهی‌اوقات، پزشک متخصص اطفال حالت متفاوتی را برای تأمین نیازهای خاص کودک به شما توصیه می‌کند. بااین‌حال، توصیهٔ کلی دانشگاه اطفال آمریکا (AAP) این است که در طی شش ماه اول، نوزادان باید به پشت بخوابند.

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS)

در طول سال اول زندگی کودک، خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد وجود دارد. این پدیده هنوز یک راز است و علل آن روشن نیست. بااین‌حال، یافته‌های اخیر نشان می‌دهد که وقتی نوزادان روی شکم می‌خوابند، اکسیژن کمتری دریافت می‌کنند یا نمی‌توانند دی‌اکسید کربن کافی را بازدم کنند. به همین دلیل خوابیدن به پشت برای نوزاد شما موقعیت ایمن‌تری است؛ زیرا احتمال ابتلا به SIDS را کاهش می‌دهد.

محیط خواب ایمن

علاوه بر تدابیر امنیتی که قبلاً بیان کردیم، نکات مهم دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند در ایجاد یک محیط امن که کودک شما می‌تواند در آن بخوابد، کمک کند. این موارد بخشی از این نکات هستند:

  • تختخواب یا گهواره‌ای امن انتخاب کنید.

مکانی که کودک شما در آن می‌خوابد باید امنیت کافی داشته باشد. قاب تخت را مرتب بررسی کنید تا بدانید چه موقع زمان تغییر آن فرارسیده است. مطمئن شوید که خیلی قدیمی نیست یا قطعات مهمی از آن را گم نکرده‌اید. همچنین تشک باید به درستی روی تخت خواب قرار بگیرد.

  • بهترین مکان برای خوابیدن، روی یک سطح سفت و ایمن است.

از خواباندن کوچولوی خود روی سطح نرم و ناهموار خودداری کنید. همچنین مهم است که تختخواب را از هر گونه اشیای نرم مانند بالش، پتو، اسباب‌بازی، حیوانات عروسکی و غیره دور نگه دارید. اینها خطر خفگی را در هنگام خواب کودک افزایش می‌دهند.

  • داشتن اتاق مشترک با کودک اما نه تخت مشترک!

در طول ماه‌های اول زندگی، AAP به نوزادان توصیه می‌کند که در همان اتاق والدین بخوابند. بااین‌حال، والدین و نوزادان نباید در یک تخت بخوابند. با هم خوابیدن در یک تخت برای کودک شما خطرناک است؛ زیرا ممکن است باعث ایجاد حوادثی شود؛ برای مثال، کودک می‌تواند در ملافه‌های روتختی گره بخورد و یا شما ممکن است روی او غلت بزنید.

  • دمای عالی

دمای مطبوع و پایداری را در خانه حفظ کنید. کودک شما باید دمای بدن خود را تنظیم کند و یک درجهٔ مطلوب، به او این امکان را می‌دهد که احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

  • به او پستانک بدهید.

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که پستانک می‌تواند خطر ابتلا به SIDS را کاهش دهد. فقط مطمئن شوید که جنس و ساختار آن یک دست باشد.

سرانجام، اگر کودک شما روی صندلی ماشین، کالسکه، تاب یا حامل کودک به خواب ‌رود، باید او را در سریع‌ترین زمان روی یک سطح سفت بخوابانید.

به یاد داشته باشید که مهم است که او به پشت بخوابد اما در زمانی که بیدار است، با نظارت یک بزرگسال، باید زمانی را روی شکمش بخوابد و خودش بگذراند. این به او کمک می‌کند تا عضلات بالا تنهٔ خود را تقویت کند، سر خود را کنترل کند و از احتمال ایجاد نواحی صاف در پشت جمجمه‌اش جلوگیری خواهد کرد.

سرانجام، اگر کودک شما همین حالا هم قادر است که غلت بزند و از روی شکم به پشت تغییر وضعیت دهد، می‌توانید به او اجازه دهید که در این حالت بخوابد. فقط مطمئن شوید که داخل تخت او شیئی نباشد. همچنین او به احتمال زیاد همان‌طور که رشد می‌کند، در هنگام خواب نیز فعالیت بیشتری خواهد داشت؛ بنابراین، اگر او نمی‌تواند در هنگام خواب فقط در یک موقعیت باقی بماند، نگران نباشید. اجازه دهید به حالتی که راحت‌تر است، بخوابد و مرتب به او سر بزنید تا مطمئن شوید که همه‌چیز خوب است.

منابع:

Reduce the risk of SIDS & suffocation
Safe baby sleep — ۸ safety tips for infants and babies
Sleep position: Why back is best