در هنگام بروز درد پستان چه باید کرد؟

شیردهی برای اولین‌بار امری کاملاً جدید و مشکل است و تجربه‌ای است که به تمرین، تکرار، صبر و استقامت نیاز دارد. علاوه‌بر این، حتی اگر همه‌چیز کاملاً طبیعی پیش برود، به این معنی نیست که “برای همه طبیعی است.” این نیاز به یادگیری هم برای شما و هم برای کودک شما دارد. آن‌قدر جدید و متفاوت است که حتی ممکن است در ابتدا هم احساس درد داشته باشید و هم احساس تجربهٔ چیزی عجیب. نگران نباشید، این کاملاً طبیعی است. هرچه زمان می‌گذرد، خواهید دید که این کاربرایتان آسان‌تر می‌شود. در ابتدا، هنگامی که شیردهی را شروع می‌کنید، ممکن است در شکم خود احساس گرفتگی کنید که بیشتر به دلیل انقباض رحم است که کم‌کم به اندازهٔ طبیعی خود می‌رسد. باوجوداینکه ممکن است شیردهی دردناک باشد اما پس از ۳۰ تا ۶۰ ثانیه که کودک شما به درستی توانست شیر را بمکد، نباید دردی احساس کنید. اگر بعد از یک دقیقه احساس درد می‌کنید، یک لحظه شیردهی را متوقف کنید و سپس وضعیت کودک خود را تغییر دهید. فقط به یاد داشته باشید که قبل از جدا کردن او از پستان صبر کنید تا مکیدن او متوقف شود. فراموش نکنید که انگشتان خود را به‌آرامی روی لثه‌های او بکشید تا وی را قادر به آزاد کردن پستان باشد. به این ترتیب می‌توانید از زخم شدن نوک پستان جلوگیری کنید. هنگامی که موقعیت کودک خود را تغییر می‌دهید، اطمینان حاصل کنید که آرئولای شما کاملاً در دهان او قرار دارد و او فقط نوک پستان شما را نمی‌گیرد؛ زیرا این ممکن است درد زیادی برای شما ایجاد کند.

اکنون اگر به دلایل دیگری به غیر از شیر خوردن کودک در پستانتان احساس درد می‌کنید، می‌تواند مربوط‌به موارد زیر باشد:

 • ورم پستان: عفونتی که خود را با علائم آنفولانزا، از جمله تب و خستگی و نیز لرزهای پراکنده و التهاب، قرمز شدن و تورم قسمت‌هایی از بدن، و قسمت‌های گرم‌تر از معمول، سخت و حساس‌شدهٔ پستان نشان می‌دهد.
 •  عفونت مخمر: احساس سوزش یا درد عمیق در پستان‌ها که در طی شیردهی یا پس از آن افزایش می‌یابد و پس از تغییر وضعیت شیردهی به کودک متوقف نمی‌شود.

 برای جلوگیری از درد و عفونت چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

 •  سعی کنید استراحت کنید. خستگی سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف می‌کند و می‌تواند شما را در معرض عفونت قرار دهد.
 •  از شستن نوک پستان با صابون خودداری کنید. بدن انسان چرب است و نیازی به صابون برای شستن آن نیست؛ بنابراین فقط آنها را با آب بشویید.
 •  بعد از استحمام، سینه‌های خود را به‌آرامی خشک کنید و به جای مالیدن، حوله را روی آن تکان دهید.
 •  بگذارید پس از شیر دادن سینه‌ها کاملاً خشک شوند.
 •  اجازه ندهید مجاری شیر شما مسدود شود. اگر درد دارید، می‌توانید مقداری شیر را با دست خود یا با استفاده از دستگاه شیردوش  بدوشید.
 •  برای کمک به کاهش تورم، حوله‌های سرد یا کیسهٔ یخ روی پستان خود قرار دهید.
 •  قبل از شیردهی دوش آب گرم بگیرید یا یک حولهٔ گرم روی سینه خود قرار دهید.
 •  موقعیت‌های مختلف برای شیردهی را امتحان کنید، به این ترتیب می‌توانید کل پستان را تحریک کنید و راحت‌ترین موقعیت را برای خود پیدا کنید.

 برای تسکین درد چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

 •  یک حمام آب گرم بگیرید، از حوله‌های گرم استفاده کنید و سینهٔ آسیب‌دیده را با حرکات محکم به سمت نوک پستان ماساژ دهید. این کار را می‌توانید هنگام استفاده از حولهٔ گرم یا هنگام شیردهی نیز انجام دهید. بعد از این اقدامات، می‌توانید شیردهی را ادامه دهید.
 •  همچنین می‌توانید برای کاهش تورم، یک حولهٔ سرد یا بسته‌ای یخ روی پستان آسیب‌دیده قرار دهید.
 •  در آخر، برای کاهش التهاب و درد از ایبوپروفن استفاده کنید، فقط مراقب باشید از دوز مجاز بیشتر نشود. در صورت ادامهٔ درد، با پزشک خود تماس بگیرید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟