اگر از والدینی که به‌تازگی بچه‌دار شده‌اند بپرسید که حالشان چطور است، درصد زیادی پاسخ می‌دهند که کم‌خوابی دارند. داشتن یک خواب راحت می‌تواند احساسی دست‌نیافتی باشد. به سبب همین مشکل، ارائهٔ روش‌های خواب کودک امری فراگیر شده‌است؛ از نویز سفید و تکان دادن گرفته تا کنترل نور اتاق خواب کودک. آموزش خواب به کمک فناوری می‌تواند به نوزادان و والدین آنها کمک کند تا خواب بیشتر و بهتری داشته باشند. در این مقاله، به هریک از این فناوری‌ها که به بهتر خوابیدن کودک کمک می‌کنند، پرداخته شده است.

موسیقی خواب کودک

یکی از متداول‌ترین روش‌های خواب برای بزرگ‌سالان گوش دادن به موسیقی آرامش‌بخش یا تسکین‌دهنده است. این روش بسیار کارآمد است و همچنین هنگامی که در حجم کم و در یک فاصلهٔ امن از گهواره پخش می‌شود، برای نوزادان نیز بسیار رایج است. در اینجا برخی از دلایل مفید بودن موسیقی خواب کودک بیان شده است:

  • موسیقی بلند و خوش‌صدا باعث می‌شود افراد انرژی و هیجان داشته باشند، درحالی که موسیقی با صدای کم و آرام‌تر به بدن ما کمک می‌کند تا آرام شود. نوزادان به‌ویژه به موسیقی‌ای که بر بدن آنها تأثیر می‌گذارد حساس‌اند؛ زیرا مغز آنها هنوز در حال رشد است و بیشتر پذیرای تمام ورودی‌های حسی است.
  • موسیقی آرام برای ایجاد یک محیط آرامش‌بخش عالی است. زندگی می‌تواند برای کودک شما طاقت‌فرسا باشد؛ او مشغول شناختن محیط خود، رشد حواس و تجربهٔ جهان است. داشتن محیطی آرام‌بخش برای او مهم است؛ زیرا کمک می‌کند که بفهمد چه موقع باید استراحت کند و چه موقع بخوابد.
  • پخش موسیقی آرام قبل از خوابیدن کودک به او در ایجاد یک برنامهٔ منظم و سالم قبل از خواب کمک می‌کند. اگر هرشب موسیقی آرام را در زمان مشخصی بشنود، به احتمال زیاد تقریباً در همان ساعت می‌خوابد، در هنگام خواب چرخهٔ REM سالمی خواهد داشت و در ساعت مناسبی بیدار می‌شود. این می‌تواند زمینه را برای داشتن عادت‌های مناسب و سلامتی او تا آخر عمر فراهم کند!

صدای سفید

صدای سفید نوعی صداست که به طور طبیعی در هر محیطی ایجاد می‌شود و به جلوگیری از شنیدن صداهای دیگر کمک می‌کند. معمولاً، صدای سفید به اصوات طبیعی گفته می‌شود؛ مانند امواج دریا یا صدایی که در جنگل‌های بارانی شنیده می‌شود. در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا صدای سفید می‌تواند هنگام خواب به کودک شما کمک کند:

  • ثابت شده است که سروصدای سفید به افراد کمک می‌کند تا به اندازهٔ کافی برای خوابیدن آرام شوند. نوزادان عادت دارند که دائماً در اطراف خود سروصدا بشنوند؛ بنابراین محیط آرام قبل از خواب می‌تواند او را شوکه کند. صدای سفید صداهایی ایجاد می‌کند که به آرامش کودک شما در زمان ساکت بودن خانه کمک می‌کند.
  • وقتی صداهای دیگری در خانه وجود دارد، ممکن است کودک شما را بسیار منحرف کند و اجازه ندهد که او آرام شود. صدای سفید همچنین می‌تواند کمک بزرگی برای جلوگیری از سروصدای اضافی خانه باشد و به کودک برای بهتر خوابیدن کمک کند.

گزینه‌هایی برای ایجاد صدای سفید:

  • Baby Shusher: صداهای ساکت‌کننده مثل “ششش” که والدین می‌گویند نیز می‌تواند یک صدای سفید آرامش‌بخش باشد. Baby Shusher ماشینی است که به منظور تقلید از صدای والدین طراحی شده‌است و به شما امکان می‌دهد تا آن را تنظیم کنید که چه مدت روشن باشد.
  • همهٔ برنامه‌های آرامش‌بخش انواع مختلفی از صدای سفید را ارائه می‌دهند که می‌تواند برای مدت زمان مشخصی تنظیم شود یا ادامه داشته باشد. چند مورد را با کودک خود امتحان کنید و ببینید کدام‌یک را ترجیح می‌دهد.
  • Marpac Dohm White Noise Machine ماشینی است که در واقع به جای پخش صدای سفید، صدای سفید را تولید می‌کند. از آنجا که با فن داخلی ساخته شده است، می‌توانید تناژ صدا و میزان صدای سفید را تنظیم کنید. اگر کودک شما صدای واقعی را ترجیح می‌دهد، این گزینهٔ خوبی است!

درحالی که بسیاری از والدین صدای سفید را برای نوزادان خود دوست دارند، چندین مطالعه ثابت کرده‌است که دستگاه‌های ایجادکنندهٔ صدای سفید اگر بیش از حد استفاده شوند و یا خیلی نزدیک به کودک قرار بگیرند، گاهی‌اوقات می‌توانند به ایجاد مشکلات شنوایی منجر شوند. مثل همیشه، هنگام انتخاب گزینه‌های جدید برای کوچولویتان، از شناخت خود نسبت به کودکتان استفاده کنید.

نور و صدا

سال ۲۰۱۹ است و فناوری کودک چیزهای زیادی برای ارائه دارد! شرکت‌ها برای تسکین نوزادان و کمک به خواب آنها، بیشتر و بیشتر خلاقیت به خرج می‌دهند. در ادامه چند ابزار نوآورانه آورده شده است که می‌توانند به کودک شما کمک کنند بهتر بخوابد:

  • بسیاری از دستگاه‌ها، چراغ‌های شب آرام‌بخش دارند که به کودک شما کمک می‌کند درحالی که به تاریکی عادت می‌کند اتاقش کاملاً تاریک نباشد. پروژکتور Infantino Gaga Musical Soother و Night Light علاوه‌بر نمایش تصاویر ستاره‌ها و ابرها روی دیوار یا سقف، موسیقی آرامش‌بخشی را نیز پخش می‌کنند.
  • Galaxy clock صدای سفید ایجاد می‌کند، ستاره‌ها را روی سقف نمایش می‌دهد و صبح با طرح نوری درخشان و مانند خورشید، کودک را از خواب بیدار می‌کند و به او در ایجاد ریتم خواب طبیعی کمک کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که الگوی خواب و خوابیدن مهم است و بر رشد کودک شما تأثیر می‌گذارد. در جایگاه پدر و مادر، شما نیز حق خوابیدن دارید! یافتن راه درست برای سلامتی، امنیت و آسایش خانواده در هنگام خواب بسیار مهم است. Baby tech به طور مداوم در جست‌وجوی روش‌های کارآمدتر برای کمک به رشد کودکان است و دائما در حال یافتن راه‌حل‌های جدید برای مشکلات مختلف است. مهم است که به یاد داشته باشید همهٔ نوزادان، درست مثل همهٔ بزرگسالان، به انواع مختلف فناوری، پاسخی متفاوت می‌دهند. همیشه به خاطر داشته باشید که اگر کودک شما به گزینه‌های فناوری کودک که شما انتخاب کرده‌اید، پاسخ ندهد، شاید زمان آن فرارسیده است که روش‌های دیگری را برای بهتر خوابیدن او امتحان کنید.

گزینه‌های موجود در این مقاله جامع و کامل نیستند و مطمئناً بسیاری از روش‌های دیگر که شامل فناوری کودک نیستند، ممکن است مورد علاقهٔ متخصصان پزشکی یا والدین باشد. فناوری هرروز بیشتر و بیشتر پیشرفت می‌کند و گزینه‌ها همیشه در حال افزایش‌اند. برای انتخاب بهترین گزینه‌ها برای کودک خود از متخصص اطفال کمک بگیرید.