همهٔ والدین می‌خواهند فرزندانشان هنگام شب بخوابند، به همین دلیل است که روش‌ها و دستورالعمل‌های زیادی وجود دارد که به آنها کمک کند. حقیقت این است که هیچ روش کاملی وجود ندارد؛ زیرا همهٔ نوزادان و خانواده‌ها متفاوت‌اند اما مشخص شده است که نوزادان با توجه به قابلیت پیش‌بینی خود رشد می‌کنند. به همین دلیل، متخصصان توصیه می‌کنند که والدین هرروز برنامهٔ شبانه کودک را تنظیم کنند تا نوزادان به‌مرور بتوانند زمان خواب خود را پیش‌بینی و احساس امنیت کنند.

برای اطمینان از امنیت و ایجاد قابلیت پیش‌بینی، برنامهٔ منظم خواب شب کودکتان را ۱۵ یا ۲۰ دقیقه قبل از خواب شروع کنید. این معمولاً ۱۲ ساعت پس از زمانی است که کودکتان معمولاً در صبح بیدار می‌شود. مهم است که برنامهٔ خواب، کوتاه و شیرین باشد. اگر کوچولوی شما خواب‌آلود است، دلیلی ندارد که او را بیشتر سرگرم کنید.

روال شبانه به‌آرامی به کودک شما می فهماند که ساعت خواب است. همچنین فرصتی برای استراحت و آرامش قبل از خواب فراهم می‌کند، درحالی که پیوند عاطفی بین شما و کودک را تقویت می‌کند و سبب رشد مهارت‌های زبانی او نیز می‌شود.

نمونه‌ای از برنامهٔ منظم قبل از خواب:

  1. تمام کردن شام.
  2. برای کمک به هضم غذا به یک پیاده‌روی کوتاه بروید (توصیه نمی‌شود کودک خود را هنگامی که گرسنه است یا تازه شامش را تمام کرده، به حمام ببرید).
  3. موسیقی پخش کنید و او را به حمام ببرید تا احساس آرامش و راحتی کند.
  4. بعد از حمام، او را خشک کنید و پوست او را به‌آرامی ماساژ دهید. سپس لباس خوابش را تنش کنید.
  5. درحالی که با آرامش با او صحبت می‌کنید یا آواز می‌خوانید، به او شیر دهید.
  6. در صورت لزوم دندان‌های او را مسواک بزنید.
  7. قبل از خواب برایش یک داستان یا لالایی بخوانید تا کودک به خواب رود.
  8. هنگامی که خواب‌آلود است او را در تختش بخوابانید.

به یاد داشته باشید که هیچ برنامهٔ قبل از خواب کاملی وجود ندارد. بهترین برنامه آن است که باعث خوشحالی شما، خانواده و کودک شما شود! بنابراین در انتخاب برنامهٔ مناسب خود آزادانه عمل کنید. تنها لازمه‌اش این است که ثابت‌قدم باشید و یاد بگیرید حالت‌هایی را که کودک نشان می‌دهد بشناسید، به طوری که وقتی کودک بیش از حد خسته‌شده یا اصلاً خسته‌نشده‌است، برنامهٔ قبل از خواب را شروع نکنید.