خواب برای داشتن زندگی سالم ضروری است. این به بدن ما کمک می‌کند تا استراحت کند و سلامت روحی و جسمی‌اش را حفظ کند. خوابیدن برای کمک به عملکرد مغز ما نیز حیاتی است و باعث تحکیم و سازماندهی رویدادهای روز می‌شود. به همین ترتیب، ساعات خواب کافی به ما امکان می‌دهد تا مراحل مختلف خواب را طی کنیم و به خوابی که سیستم بدن را تنظیم می‌کند، دست پیدا کنیم. اگر خواب برای بزرگسالان فوق‌العاده مهم است، می‌توانید تصور کنید که برای نوزادانی که هنوز در حال رشدند چقدر مهم است!

اهمیت خواب برای کودکان

خواب برای نوزادان حیاتی است. مغز و بدن آنها به رشد کافی نیاز دارد. وقتی کودک می‌خوابد، انرژی‌اش را ذخیره می‌کند و می‌تواند سریع‌تر وزن اضافه کند و رشد سالمی داشته باشد. همچنین، اعضای بدن او بالغ و سیستم ایمنی بدن او تقویت می‌شود تا از او در برابر بیماری‌ها و عفونت‌ها محافظت کند.

براساس اعلام بنیاد ملی خواب، محدودهٔ خواب مناسب برای نوزادانی که ۹-۷ ماه دارند بین ۱۵-۱۲ ساعت است. برخی از نوزادان کمتر، بین ۱۳ تا ۱۱ ساعت و برخی دیگر بیشتر، تا ۱۹ ساعت در روز می‌خوابند. بااین‌حال، متخصصان توصیه نمی‌کنند که کودک بیشتر یا کمتر از این بازه ۱۹-۱۱ ساعته بخوابد. خواب کمتر از حد توصیه‌شده بدن آنها را از استراحت و مزایای حاصل از خواب محروم می‌کند. هنگامی که کودک شما می‌خوابد، انرژی لازم برای سینه‌خیز رفتن، حرکت، نشستن، غذا خوردن و کاوش در محیط اطراف خود را به دست می‌آورد. از طرف دیگر، خوابیدن بیش از حد به نوزادان اجازه نمی‌دهد غذای مناسب و تحریک‌پذیری مورد نیازشان را در روز به‌ دست آورند.