همهٔ ما می‌دانیم که خواب بسیار مهم است. بدن ما به استراحت کافی نیاز دارد تا بتوانیم سلامت جسمی و روانی خود را حفظ کنیم. خوابیدن به عملکرد بهینهٔ مغز ما کمک می‌کند؛ یادگیری، توانایی تمرکز و مهارت تصمیم‌گیری را بهبود می‌بخشد. همچنین خوب خوابیدن بر کیفیت زندگی ما تأثیر می‌گذارد. اگر خواب برای بزرگسالان فوق‌العاده مهم است، می‌توانید تصور کنید که چقدر برای نوزادان مهم است!

وقتی کودک می‌خوابد، در مصرف انرژی‌اش صرفه‌جویی می‌کند و این به او اجازه می‌دهد تا سریع‌تر وزن اضافه کند و رشد سالمی داشته باشد. همچنین، اعضای بدن او بالغ می‌شوند و سیستم ایمنی بدنش تقویت می‌شود تا از او در برابر بیماری‌ها و عفونت‌ها محافظت کند. هنگامی که او خواب است، بدنش یک هورمون رشد آزاد می‌کند که به او کمک می‌کند تا رشد خود را ادامه دهد. سرانجام، خوابیدن به افزایش اشتهای کودک شما کمک می‌کند؛ بنابراین او می‌تواند خوب غذا بخورد و مواد مغذی مورد نیاز برای رشد کافی را به دست آورد. یادآوری این نکته مهم است که نوزادان مثل ما نمی‌خوابند؛ آنها خواب کوتاهی دارند و دائماً برای صرف غذا بیدار می‌شوند. در طی چند ماه اول، نوزادان معمولاً ۱۲-۸ بار در روز غذا می‌خورند که این باعث می‌شود همواره از خواب بیدار شوند. چرخهٔ خواب آنها با ما متفاوت است و به آنها اجازه می‌دهد تنها چند ساعت بخوابند اما عمیق.

براساس اعلام بنیاد ملی خواب، محدودهٔ خواب مناسب برای نوزادانی که ۳-۰ ماه دارند، ۱۷-۱۴ ساعت در روز است. بعضی از نوزادان ممکن است کمتر، بین ۱۳ تا ۱۱ ساعت بخوابند، درحالی که بعضی دیگر تا ۱۹ ساعت در روز می‌خوابند. بااین‌حال، خوابیدن بیشتر یا کمتر از محدودهٔ ۱۱ تا ۱۹ ساعت توصیه نمی‌شود. میزان خواب کمتر از حدی که توصیه‌شده، بدن آنها را از استراحت و مزایای حاصل از خواب محروم می‌کند و از طرف دیگر، خواب زیاد به آنها اجازه نمی‌دهد غذای کافی و محرک‌های مورد نیاز برای رشد روزانهٔ خود را دریافت کنند.