چرا کنار گذاشتن شیشه شیر و استفاده از لیوان مسئلهٔ بزرگی است؟

درست مثل هر اسباب‌بازی یا شیء دیگری، احتمالاً کوچولوی شما به شیشه شیر عادت کرده و به آن وابسته شده است. اگرچه به نظر می‌رسد یک انتقال ساده است، می‌تواند یک مشکل بزرگ برای کودک شما باشد. استفاده از شیشه شیر برای مدت طولانی اثرات مخربی روی دندان‌های کودک شما دارد و باعث ایجاد پوسیدگی می‌شود؛ بنابراین از قبل برنامه‌ریزی کنید و معرفی تدریجی لیوان را شروع کنید. گزینه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از بین طیف گسترده‌ای از لیوان‌های آشامیدنی در بازار انتخاب کنید، مانند لیوان‌های نی‌دار و لیوان‌های معمولی. بیشتر این گزینه‌ها لیوان‌هایی هستند که نوشیدنی کمتر از آنها بیرون می‌ریزد و ایجاد این تغییر را برایمان راحت می‌کنند.

مطالعات نشان می‌دهد اگر قبل از رسیدن کودک به سن یک سالگی این کار را انجام دهید، برای کودک راحت‌تر است. شما بهترین والدین برای کودک خود هستید و به همین دلیل می‌دانید زمان مناسب هرکاری چه موقع است. بر این اساس برنامه‌ریزی کنید تا هیچ اتفاق استرس‌زای دیگری مانند تولد خواهر یا برادر جدید یا یک تغییر بزرگ دیگر، با این مسئله همراه نشود.

چند مرحلهٔ ساده وجود دارد که می‌توانید برای سهولت انتقال دنبال کنید:

  1. کودک خود را با یک لیوان آشنا کنید. بگذارید کودک شما بین ۶ تا ۹ ماهگی لیوان را بشناسد. شما می‌توانید یک فنجان خالی به فرزند خود نشان دهید و بگذارید ابتدا به آن عادت کند.
  2. سه روز قبل از اینکه بخواهید این تغییر را عملی کنید، با کودک خود حرف بزنید و برای او توضیح دهید که او به‌زودی از لیوان برای نوشیدن مایعات استفاده می‌کند (آن را به او نشان دهید). حتی می‌توانید تصمیم بگیرید که کودک خود را به خرید ببرید و اجازه دهید لیوانی را که شخصیت یا رنگ مورد علاقهٔ او را دارد انتخاب کند!
  3. خداحافظی با شیشه شیر به‌آرامی و فقط با حذف آن از وعده‌های غذایی کم‌اهمیت‌تر کودک یا در زمانی که کودک بیشتر از همیشه حواسش ‌پرت است (ترجیحاً غذایی که بخشی از یک روال عادی مانند زمان خوابیدن نیست) شروع کنید. اگر در این زمان‌ها شیر او را در فنجان سرو کنید او احتمالاً هوشیارتر خواهد بود و مایل است چیز جدیدی را امتحان کند. هنگامی که کودک شما به آن عادت کرد، زمان دیگری از روز را برای حذف شیشه شیر انتخاب کنید و به ترتیب این کار را ادامه دهید.

یکی از مواردی که ممکن است رایج باشد اما در واقع می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد، ترجیح دادن خلاص شدن از شر تمام شیشه شیرها در نیمه‌شب است. این عمل فقط کودک شما را متعجب می‌کند که چه اتفاقی برای او افتاده است و می‌تواند این کار را برایش بسیار دشوار کند.

این مراحل را دنبال کنید و اطمینان حاصل کنید که تغییر وضعیت بدون استرس باشد. اگر می‌خواهید بیشتر بیاموزید، می‌توانید اینجا این فعالیت‌ها را انجام دهید. فراموش نکنید که هر روز با استفاده از آوک به رشد کودک خود ادامه دهید!