کودک شما رشد زیادی کرده و اکنون زمان خوبی برای پیوستن او به جمع خانواده در زمان صرف وعده‌های غذایی است.

کودک با وجود آماده نبودن برای خوردن همه‌ٔ چیزهایی که خانواده می‌خورند، می‌تواند بافت‌ها، سازگاری‌ها و طعم‌های مختلف را امتحان کند.  او می‌تواند تکه‌های کوچکی از همان غذایی را که شما می‌خورید امتحان کند اما باید مراقب باشید و مقدار نمک و شکر غذایتان را محدود کنید. اگر هنوز این کار را نکرده‌اید، زمان بسیار خوبی برای معرفی قاشق و لیوان است. با نشستن دور میز، کودک شما می‌تواند شما را در حال استفاده از ظروف و آشامیدن از لیوان ببیند و هیچ‌چیزی برای کودک هیجان‌انگیزتر از تقلید کردن از والدینش نیست.

پیوستن کودک به جمع خانواده در زمان صرف وعده‌های غذایی ممکن است کار سختی باشد اما به تدریج می‌توانید این کار را انجام دهید؛ زیرا کودک شما با روال معمول سازگار می‌شود. شما می‌توانید با غذا دادن به کودک خود شروع کنید و هنگامی که کودک مهارت بیشتری پیدا کرد و توانست خودش غذا بخورد، می‌تواند هم‌زمان با بقیهٔ اعضای خانواده غذا بخورد. همچنین می‌توانید این کار را برای یک وعده در روز امتحان کنید و سپس به تدریج آن را بیشتر کنید.

پیوستن کودک به جمع خانواده در زمان صرف وعده‌های غذایی چه فوایدی دارد؟

  • یادگیری از دیگران. کودک شما نحوهٔ غذا خوردن خواهر و برادر یا والدینش را مشاهده خواهد کرد.
  • او واکنش‌های مثبت آنها را نسبت به غذا می‌بیند و اینکه آنها چگونه از ظروف استفاده می‌کنند.
  • او قادر خواهد بود غذای جدید را بچشد و حتی ممکن است نسبت به آن علاقهٔ بیشتری نشان دهد.
  • کودک شما یادگیری رفتارهای مناسب زمان غذا خوردن را شروع می‌کند. او می‌بیند که باید منتظر بماند تا به نوبت صحبت کند، می‌تواند “لطفا” و “متشکرم” را یاد بگیرد و حتی اینکه باید مؤدبانه غذایش را بجود. او به تدریج با مشاهده و تقلید، چیزهای بیشتری را یاد می‌گیرد.

چگونه می‌توانم غذای خود را طوری درست کنم که برای فرزندم مناسب باشد؟

  • دستورالعمل را مثل همیشه آماده کنید اما قبل از استفاده از چاشنی، قسمت کوچکی از آن را برای کوچولوی خود جدا کنید. غذای کودک را نیز متناسب با ماهیت و نوع غذا، به قطعه‌های کوچک‌تر تقسیم کنید.
  • به یاد داشته باشید که باوجوداینکه همهٔ دندان‌های کودک درنیامده است، لثه‌های او از آنچه فکر می‌کنید قوی‌ترند. اگر او می‌تواند غذا را به راحتی در دهان خود بجود، هیچ دلیلی ندارد که خوردن انواع غذاهای بیشتری را امتحان نکند.
  • به یاد داشته باشید که در صورتی که خواستید غذایی را برای پختن انتخاب کنید، گزینه‌ای را که می‌دانید فرزندتان دوست دارد، بپزید.
  • با کودک خود صحبت کنید و  او را در گفت‌وگو وارد کنید. اگرچه ممکن است هنوز نتواند صحبت کند، دوست دارد با شما تعامل کند.
  • به خاطر داشته باشید که قرار نیست همیشه کودک همهٔ غذایی را که در بشقابش کشیده‌اید، تمام کند. اجازه بدهید از بین گزینه‌هایی که برای انتخاب به او پیشنهاد می‌دهید غذایی را که بیشتر به آن علاقه دارد انتخاب کند و بخورد. اگر هیچ‌کدام از آن غذاها را نخورد، در برابر تمایلتان برای اینکه بلند شوید و غذایی جدید برای او آماده کنید مقاومت کنید و این کار را نکنید.
  • زمان غذا خوردن را کوتاه کنید یا اجازه دهید کودکتان دیگر غذا نخورد و در نزدیکی شما بازی کند تا غذا خوردن شما تمام شود. در این سن، او احتمالاً نمی‌خواهد برای مدت طولانی در همان مکان بنشیند.