استفاده از موسیقی برای تجربیات مثبت از هزاران سال پیش معمول بوده است. فلاسفه باستان مانند افلاطون و پادشاهان اسرائیل برای تسکین استرس آواز می خواندند. گروه های نظامی از موسیقی برای ایجاد اعتماد به نفس و نشان دادن شجاعت استفاده می کردند و رویدادهای ورزشی موسیقی را برای ایجاد شور و شوق در بین جمعیت فراهم می کردند. برای آرامش اعصاب حتی در اتاق انتظار دندانپزشک یا پزشک موسیقی می شنوید. امروزه در تنظیمات مدرسه ، برای یادگیری و یادآوری بهتر استفاده می شود. در درمان اعصاب  درروانپزشکی نشان داده شده است که با برانگیختن خاطرات خوش ، بر خلق و خوی بیماران تأثیر مثبت می گذارد. به راحتی می توان گفت که موسیقی تقریباً در همه تأثیر دارد ، حتی نوزادان کمتر از 4 ماهگی نشان داده اند که می توانند بین زنگ های مختلف تفاوت قائل شوند.

تبدیل خانه به محیط موسیقی می تواند به تقویت احساسات مثبت ، خلاقیت و انگیزه برای یادگیری کمک کند. همچنین می تواند مکان شما را به محیطی غنی و سرگرم کننده برای گذراندن وقت در کل خانواده تبدیل کند. چگونه می توانید این کار را انجام دهید؟

  • هر وقت ممکن است ، موسیقی پخش کنید. هنگامی که آشپزی می کنید و کوچولوی شما بازی می کند ، موسیقی پخش کنید ، آهنگ های سرگرم کننده ای را برای رقصیدن و آزاد کردن انرژی پخش کنید. موسیقی آرام نیز می تواند محیط را برای مدت زمانی آرام ترکند.
  • انواع موسیقی را تجربه کنید. بله ، نشان داده شده است که برخی از انواع موسیقی باعث می شود که ما احساس بهتری نسبت به بقیه داشته باشیم ، اما همچنین هیچ مدرکی از اثر موتزارت پشتیبانی نمی کند. بنابراین ، کودک شما ممکن است از ژانرهای دیگری غیر از موسیقی کلاسیک بهره مند شود. به جای اینکه به ژانر موسیقی فکر کنید ، به فعالیت یا احساساتی که می خواهید برای کودک کوچک خود پرورش دهید فکر کنید و دریابید که ترجیحات او چیست.
  • او را تشویق کنید تا صداهایی که اسباب بازی ایجاد می کند (جغجغه ، شیکر ، پیانو ، کوبیدن اشیا به هم) را کشف کند. همه اینها او را با صداهای مختلف آشنا می کند و تجربیاتش را غنی می کند.
  • از موسیقی به عنوان جایزه به جای تلوزیون دیدن یا شیرینی استفاده کنید.
  • با استفاده از موسیقی و آهنگ هنگام یادگیری مفاهیم جدید ، توجه کودک خود را افزایش دهید.
  • برای کارهای خانوادگی با موسیقی وقت بگذارنید. تهیه برخی از آهنگ ها هنگام آماده کردن شام می تواند ساده باشد مانند زدن ظروف و قاشق های چوب به یکدیگر.
  • موسیقی را به عنصری فعال در فعالیت ها تبدیل کنید. اگرچه داشتن موسیقی در پس زمینه خوب است ، اما تعامل با آن نیز مهم است. گوش دادن به موسیقی و خط نوشتن را تمرین کنید ، ببینید چه نوع نقاشی هایی را برای کشیدن الهام گرفته اید.
  • گفتگوهایی راجع به  این که چگونه موسیقی به احساس شما جرقه میزند. آیا این باعث می شود شما احساس خوشبختی کنید؟ آیا خاطره ای را تداعی می کند؟ آیا این باعث می شود شما بخواهید بالا و پایین بپرید؟
  • کودک خود را با سازهای مختلف موسیقی و صدایی که از آنها ایجاد می شود آشنا کنید. نیازی به داشتن ابزار واقعی نیست ، همچنین می توانید این کار را با مواد خانگی انجام دهید.
  • بازی شب شادی را امتحان کنید! یک کارت انتخاب کنید و صدای آن ساز را بسازید تا همه بتوانند آنچه را که شما بازی می کنید حدس بزنند.

موسیقی یکی از شگفت انگیزترین تجربه های زندگی است و می تواند خوشبختی را برای همه اطراف به وجود آورد. اهمیت موسیقی را با کودکتان به اشتراک بگذارید و اورا با آهنگ ها ، ریتم ها و حرکات رقص مختلف سرگرم کنید. خانه خود را به مکانی مناسب برای اشتراک شادی و ارتقا رشد کودک خود تبدیل کنید!

در اینجا درباره مزایای موسیقی بیشتر بدانید.

 

برای اطلاعات بیشتر موارد زیر را مطالعه کنید: