موسیقی چگونه به تقویت مهارت زبان‌آموزی کودک کمک می‌کند

ما تمایل داریم که بر اهمیت کتاب خواندن برای کودکان برای رشد مهارت‌های زبانی آنها تأکید کنیم اما گاهی‌اوقات فراموش می‌کنیم که مزایای باورنکردنی موسیقی و آواز را نیز در نظر بگیریم. مطالعات نشان داده است که مناطق مغزی که مسئول درک موسیقی و زبان‌اند، ارتباط تنگاتنگی باهم دارند.

به گفتهٔ “Sally Goddard Blythe“، مدیر موسسهٔ روان‌شناسی عصبی-فیزیولوژیکی، آواز خواندن، لالایی گفتن و خواندن متون قافیه‌دار برای کودکان قبل از اینکه یاد بگیرند صحبت کنند، می‌تواند به موفقیت آموزشی او در آینده و بهبود روابط عاطفی‌اش منجر شود. او آواز خواندن را به عنوان شکلی جدا که به خودی خود وجود دارد، می‌شناسد. شیوه‌ای خاص از حرف زدن که شامل زبان اصلی کودک است و او را برای استفاده از آن آماده می‌کند.

ثابت شده است که آوازهای سنتی توانایی تفکر به وسیلهٔ کلمات را در کودک را افزایش می‌دهند و وقتی او به آنها گوش می‌دهد و با آنها می‌خواند به طور فعال از هر دو نیمکرهٔ مغزش استفاده می‌کند و آن را تقویت می‌کند. خواندن آهنگ با کودک همچنین به او در  لحن و وزن را یاد می‌دهد؛ بنابراین بهتر است که حتی با موسیقی برقصید تا کودک شما هماهنگی، تعادل و آگاهی از بدن خود را تمرین کند. وقتی نوبت به نواختن سازهای موسیقی می‌رسد، امتیاز آن در زمینهٔ پیشرفت زبان‌آموزی نیز مطرح می‌شود. کودکی که نواختن ساز را یاد می‌گیرد در واقع ممکن است مهارت درک مطلب بهتری از کودکی که ساز زدن را بلد نیست، داشته باشد.

آواز خواندن برای کودک و قرار گرفتن او در معرض موسیقی، به رشد مهارت‌های زبان‌آموزی او مانند شناخت تفاوت صداها، رشد دایرهٔ واژگانی و حافظهٔ شنوایی کمک می‌کند؛ مورد اول به توانایی تمایز اصوات در زبان مادری اشاره دارد. از آنجا که نوزادان ابتدا اصوات یک زبان و سپس معنی کلمات را می‌آموزند، شنیدن و تکرار آهنگ‌های مشابه می‌تواند به این امر کمک کند. آواز خواندن همچنین روشی عالی برای کمک به کودک است که بتواند کلمات جدید را یاد بگیرد و دایرهٔ واژگانش را گسترش دهد. خواه ترانه‌های مربوط‌به اتوبوس مدرسه باشد یا اجزای مختلف بدن، به خاطر سپردن اشعار به فرزندتان کمک می‌کند جنبه‌های جدیدی از زبان را کشف کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟