برای اینکه کودک خود را با شیر مادر تغذیه کنید، لازم است که آن را با دست یا دستگاه شیردوش بدوشید. برای اطمینان از جریان مداوم شیر، باید حدود ۸ بار در روز شیر دوشیده شود. یک رژیم غذایی مناسب و استراحت برای تولید شیر خوب مهم است.

هنگامی که کودک شما دیگر نیازی به استفاده از لوله ندارد، می‌توانید از دستگاهی متشکل از یک کیسهٔ پلاستیکی، جایی که شیر مادر در آن قرار می‌گیرد، و یک لولهٔ نازک برای اتصال به پستان خود استفاده کنید. هنگامی که لولهٔ قفسهٔ سینه را متصل کردید، باید آن را روی نوک پستان خود تنظیم کنید و طرف دیگر را وارد گوشهٔ دهان کودک کنید. این روش تا زمانی که کودک نحوهٔ مکیدن شیر را یاد می‌گیرد ادامه می‌یابد.

روش دیگر برای تحریک مکش، استفاده از شیشه شیری است که حاوی شیر شماست.  شما می‌توانید از این روش برای تحریک واکنش مکیدن در کودک استفاده کنید و بعد از مدتی که کودک شما آماده است می‌توانید شیردهی را شروع کنید.

هر کدام از روش‌ها را انتخاب کنید، به محض تسلط کودک بر مکانیسم مکش، احتمال بیشتری وجود دارد که از نوک پستان شما شیر بنوشد. صبور باشید!  به یاد داشته باشید هر نوزادی سرعت خاص خود را دارد.