دوشیدن شیر مادر

یکی از مزایای شیردهی این است که می‌توانید آن را بدوشید و با این کار شیر بیشتری هم داشته باشید. در مواردی که پستان‌های شما به سرعت پر از شیر می‌شوند، دوشیدنشان به کاهش و جلوگیری از گرفتگی کمک می‌کند. به‌علاوه می‌توانید شیر مادر را ذخیره کنید تا در زمانی که نمی‌توانید به کودک شیر دهید از آن استفاده کنید.

” ممکن است بپرسید چگونه شیر را بدوشیم؟”  دو راه وجود دارد: شما می‌توانید این کار را با دست یا با دستگاه شیردوش انجام دهید.

 اگر شیر را با دست می‌دوشید:

  1. دستان خود را بشویید و یک ظرف تمیز و استریل‌شده برای نگهداری از شیر تهیه کنید.
  2.  هنگام دوشیدن شیر خود، یک عکس یا فیلم از کوچولوی خود تماشا کنید و به‌آرامی تمام مناطق پستان خود را ماساژ دهید؛ زیرا این امر به تحریک تولید شیر کمک می‌کند.
  3.  یک دست خود را زیر پستان و دست دیگر را در بالای آن قرار دهید.  دستی را که در بالا قرار دارد، پایین ببرید تا به آرئولا برسید. ماساژ پستان را به طور مساوی ادامه دهید تا زمانی که واکنش سرازیرشدن شیر شروع شود.
  4.  اکنون، با دست غالب خود، انگشت شست خود را در بالای سینه قرار دهید و بقیهٔ انگشتان خود را -از انگشت اشاره به انگشت کوچک- در زیر آن قرار دهید.  تمام انگشتان خود را به سمت لبهٔ آرئولا فشار دهید، مراقب باشید که سینه را فشار ندهید. با حرکت مکرر، شیر شروع به بیرون آمدن می‌کند.
  5.  حرکت بالا را ادامه دهید و انگشتان خود را تغییر دهید تا شیر به طور مساوی از تمام مجاری پستان شما خارج شود.

 اگر شیر را با دستگاه می‌دوشید:

دستگاه دوشیدن شیر انواع مختلفی دارد. کدام‌یک را باید انتخاب کنید؟ سعی کنید دستگاهی با کیفیت خوب و پس از بررسی کافی انتخاب کنید. دستگاهی که کیفیت مناسبی ندارد، به خوبی شیر را نمی‌دوشد و حتی ممکن است به شما آسیب برساند. هنگام خرید می‌توانید دستگاه‌های برقی یا دستی را نیز انتخاب کنید. ممکن است برقی‌ها گران‌تر باشند اما کارایی بهتری دارند. اگر می‌خواهید از دستگاه شیر دوش برقی استفاده کنید، یک روش به‌صرفه برای این کار، اجارهٔ آن از یک مرکز شیردهی یا بیمارستان است. مطمئن شوید که دستگاه گزینه‌ٔ تغییر سطح فشار مکش را دارد. اگر دوست دارید می‌توانید دستگاهی را انتخاب کنید که هم‌زمان شیر را از هردو سینه بدوشد.

 شیر دوشیده‌شده را چه مدت زمانی می‌توانید نگه دارید؟ 

پاسخ ساده است. می‌توانید شیر را به میزانی بدوشید که فقط همان لحظه آن را به کودک بدهید. همچنین می‌توانید شیرتان را کامل بدوشید و بعد از اتمام کار، آن را در یخچال نگهداری کنید و ظرف مدت ۶-۳ روز از آن استفاده کنید. اگر در یخچال، فریزر جداگانه‌ای با دمای ۰ درجه فارنهایت وجود داشته باشد، می‌توانید آن را فریز کنید و تا ۹ ماه بعد از آن استفاده کنید. به یاد داشته باشید که آن را در انتهای فریزر نگه دارید و در جلوی آن قرار ندهید. مراقب باشید که اگر شیر را در دمای اتاق گذاشتید آن را در کمتر از ۴ ساعت به داخل یخچال برگردانید؛ زیرا ممکن است اگر برای مدت طولانی‌تری خارج از یخچال بماند، فاسد شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟