از آنجا که شما در دادن غذاهای سفت و غیرآبکی به کودک خود تازه‌کار هستید، ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که آیا باید پوره‌ها را در خانه تهیه کنید یا می‌توانید شیشه‌های غذای آماده را از سوپرمارکت تهیه کنید. حقیقت این است که هیچ پاسخ درستی وجود ندارد. می‌توانید هردوی آنها را انجام دهید یا حتی ترکیب کنید. تهیهٔ غذا در خانه روشی عالی برای تغذیهٔ کودک است؛ زیرا غذا تازه است. بااین‌حال، گاهی‌اوقات کاری غیرممکن به نظر می‌رسد.

غذای خانگی کودک:

اگر این فرصت را دارید که غذای کودک خود را در خانه تهیه کنید، دقیقاً با هر ماده‌ای که در آن است، آشنا خواهید شد و شروع به عادت دادن کودک به وعده‌های غذایی خانگی می‌کنید (البته در نسخهٔ خالص آن).  اکنون، تهیهٔ غذاهای پوره‌شده هر روز و همیشه عملی نیست؛ بنابراین یک روش خوب این است که یک روز را برای “پخت” انتخاب کنید و بسیاری از غذاهای مختلف را تهیه کنید و آنها را منجمد کنید.  با این شیوه می‌توانید هربار یک قسمت از غذا را استفاده کنید و بقیه را برای بعد ذخیره کنید. این می‌تواند نسبت به خرید شیشه‌های آماده از سوپرمارکت بسیار کارآمد و ارزان باشد اما به زمان، سازماندهی و آماده‌سازی نیاز دارد. تهیهٔ غذا در خانه مستلزم رعایت بهداشت کامل است. اطمینان حاصل کنید که تمام ظروف و تجهیزات را بسیار تمیز نگه داشته‌اید.

غذای  آماده

از طرف دیگر، اگر وقت کافی برای آشپزی ندارید، می‌توانید غذای کودک را ازسوپرمارکت خریداری کنید. بیشتر غذاهای کودکی که در فروشگاه‌ها موجودند از کیفیت بسیار خوبی برخوردارند؛ زیرا آنها باید دستورالعمل‌های ایمنی دقیقی که سازمان غذا و داروی ایالات متحده تنظیم کرده است، رعایت کنند. فقط بررسی کنید هر غذایی که خریداری می‌کنید شرایط زیر را داشته باشد:

  • با مواد طبیعی درست شده باشد.
  • حاوی شکر یا جایگزین‌های شکر نباشد.
  • سدیم کمی داشته باشد یا اصلاً نداشته باشد.
  • حاوی مواد نگهدارنده نباشد.

خرید غذای کودک از سوپرمارکت یک روش مناسب و بسیار کاربردی برای ذخیره‌سازی زمان است. به این ترتیب، هر زمان که غذا ندارید یا در مسافرت یا پیاده‌روی هستید، کمک بزرگی به شما می‌شود. با توجه به این نکته، متخصصان اطفال به شما توصیه می‌کنند که گاهی‌اوقات با شیشه‌های غذای آماده به کودک شیر دهید، تا او را به طعم و مزهٔ آنها عادت دهید و او از خوردن آنها امتناع نکند؛ زیرا این تنها گزینه است. از طرف دیگر، اگر همیشه غذای کودک را می‌خرید، هرازچندگاهی سعی کنید به او غذای خانگی بدهید تا کودک خود را به خوردن غذا در کنار خانواده عادت دهید.

به عنوان توصیهٔ آخر، بخشی از غذایی را که کودک شما نخورده است در یک ظرف جداگانه سرو کنید تا از آلوده شدن غذایی که دست‌نخورده است جلوگیری کنید. به این ترتیب می‌توانید غذای باقیمانده را به مدت ۴۸ ساعت در یخچال نگهداری کنید و برای وعدهٔ غذایی دیگر استفاده کنید.

ما شما را به انتخاب گزینه‌ای که مناسب شما و کودک شما باشد تشویق می‌کنیم. چه تصمیم بگیرید کودک خود را با غذای خانگی و چه از طریق غذاهای فروشگاه تغذیه کنید، مهم‌ترین نکته‌ای که باید به خاطر بسپارید این است که عادات غذایی سالم در کودک خود ایجاد کنید. همچنین، شما همیشه می‌توانید در مورد هرگونه نگرانی خاص دربارهٔ غذای کودک با پزشک خود مشورت کنید.

منابع:

mailto:https://riseandshine.childrensnational.org/homemade-vs-store-bought-baby-food/