چگونه نوزادان در این سالهای اول یاد می گیرند؟ از طریق تعامل و تمرین. از روز اول ، ما در حال ایجاد محیط یادگیری با فرزندانمان هستیم و به ایده پردازی آنها درباره جهان کمک می کنیم.

روشی که کوچولوی ما در آن شروع به یادگیری می کند،روش تقلید است. در یک مطالعه اخیر، دانشمندان تقلید را در کودکان 36 ماهه کشف کردند ، آنها بزرگسالان را مشاهده کردند که اشیا مختلف را به دسته های متفاوت تقسیم می کنند. کودکانی که فرصت تماشا داشتند از روش مرتب سازی بزرگسالان تقلید می کردند. در مقابل ، گروه دوم که بزرگسالان را ندیدند ، در مرتب سازی اشیا با دشواری بیشتری روبرو شدند. همچنین تعجب آور بود که مشاهده کردیم همین کودکان ، در معرض اشیا دیگر، قادر به مرتب سازی دوباره آنها هستند. آنها نه تنها به طور مستقیم تقلید کردند بلکه توانستند عمل را در زمینه ای متفاوت تکرار کنند. این نمونه ای از چگونگی یادگیری کودکان با تعامل و تکرار است.

تقلید ابزاری است که کودکان به طور طبیعی تمایل به استفاده از آن دارند. چگونه مزایای آن را برای بچه های کوچک خود تقویت کنیم؟ در سنین بسیار کم می توانیم با بازی های تقلیدی ساده شروع کنیم که در آن کودکان حالت ها و حرکات صورت مانند خندیدن ، کف زدن یا بوسه زدن را کپی می کنند.

در طول “دو سالگی عالی” ، کودک نوپای شما از بسیاری از جزئیات تقلید می کند ، مطمئنا با دیدن این کار او خواهید خندید. قبل از اینکه بدانید ، او همان روشی را برقرار خواهد کرد که شما برقرار می کنید. حتی ممکن است مشاهده کنید که عباراتی را که از گفتن شما شنیده است را تکرار می کند. این نه تنها به مهارت های شناختی کودک شما کمک می کند ، بلکه باعث تقویت توانایی های اجتماعی و تعاملات او با دیگران می شود.

وقتی مشاهده کردید که تقلید در حال رخ دادن است ، می توانید حرکات و واکنش ها را تکرار کنید تا پسرتان بتواند آنها را به درستی مشاهده کند. شما حتی می توانید “بازی سایه” را بازی کنید که در آن او می تواند شما را دنبال کند و از هر حرکتی تقلید کند. هنگام تکرار حرکات ، او را سرگرم کنید و او را به کاوش تشویق کنید. با استفاده از این بازی همچنین می توانید با توصیف آنچه که انجام می دهید ، رشد زبان كوچولوی خود را تقویت كنید یا وی را مجبور كنید كه كلمات را برای نامگذاری اعمالی كه می تواند تقلید كند ، استفاده كند.

شما همچنین می توانید رفتارهای متفاوتی را که دوست دارید کمی از شما یاد بگیرد یا حتی در مواردی که به طور تصادفی رفتار مطلوبی را ترسیم کرده اید ، مدل کنید. شما می توانید با توضیح عواقبی که می توانید برای اینگونه رفتارها داشته باشید شروع کنید و ذکر کنید که همه ما اشتباه می کنیم. این می تواند یک فرصت عالی برای مدل سازی نحوه گفتن “متاسفم” یا ایجاد همدلی با دیگران باشد.

از این ابزار تقلیدی می توان بسیار استفاده کرد و تأثیر مستقیمی بر رشد مهارت های اجتماعی فرزند شما ، یادگیری او در مورد نحوه واکنش به هر موقعیت ، رشد خودآگاهی و برنامه ریزی و انعطاف پذیری شناختی او دارد. حتی در چنین سنی به او کمک می کند باورهای خودش را در مورد نحوه کار دنیا ایجاد کند. جرات انجام یک بازی تقلیدی با کوچولوی خود را داشته باشید! پشیمان نخواهید شد

 

بیشتر بخوانید: