بخش سلامتی: قرمزی چشم؛ علل، علائم و روش درمانی

آیا کودک شما چشم‌های قرمزی دارد که همواره آنها را می‌خاراند و از آنها آب می‌آید؟ ممکن است ورم ملتحمه داشته باشد.

التهاب ملتحمه، معروف به “چشم صورتی”، ممکن است کمی ترسناک باشد اما در واقع شایع‌ترین عفونت چشم در بین کودکان است. چشم قرمز نشانهٔ عفونت ملتحمه است، غشایی که چشم و روی آن را می‌پوشاند. علائم اصلی عفونت زمانی است که قسمت سفید چشم صورتی یا قرمز می‌شود؛ زیرا رگ‌های خونی چشم ملتهب می‌شوند. همچنین ممکن است متوجه شوید که ترشحات اطراف پلک کودک خشک شده‌است و یا ورم دارد.

نکته‌ای که باید از آن آگاه باشید این است که همهٔ عفونت‌هایی که منجر به قرمزی چشم می‌شوند به طور یکسان درمان نمی‌شوند. ورم ملتحمه سه نوع است؛ ویروسی، باکتریایی و آلرژیک.

در ادامه مواردی آورده می‌شود که در هنگام ایجاد هریک از آنها باید رعایت کنید:

 • التهاب ملتحمه ویروسی را نوعی ویروس ایجاد می‌کند و بسیار مسری است. بااین‌حال، خبر خوب این است که معمولاً در طی یک هفته یا بیشتر بدون درمان رفع می‌شود. به یاد داشته باشید که چشم‌های کودک خود را به‌آرامی با آب گرم بشویید و هرگونه ترشح را از چشمش پاک کنید. اگر بعد از یک هفته چشم کودک شما بهتر نشد، پزشک را در جریان بگذارید.
 • ورم ملتحمه باکتریایی را نوعی باکتری ایجاد می‌کند و مسری است. در صورت درمان نشدن می‌تواند آسیب جدی به چشم وارد کند. پزشکان معمولاً قطره‌های آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند تا شما آن را حدود یک هفته داخل چشم کودک خود بچکانید.

نکته: اگر از قطره استفاده می‌کنید و چشم‌های کودک شما بسته است، ساده‌ترین کار ریختن قطره در گوشهٔ داخلی چشم کودک است. به این ترتیب، وقتی چشم‌هایش را باز می‌کند، دارو به داخل چشمش می‌رود.

 • التهاب ملتحمه آلرژیک (یا محیطی) در اثر تحریک‌کننده‌های چشم مانند: گرده، شورهٔ حیوانات خانگی یا گردوغبار ایجاد می‌شود. این نوع می‌تواند به طور فصلی یا در تمام طول سال ایجاد شود.

توجه به این نکته مهم است که اگرچه ابتلا به چشم قرمز در اثر آلرژی یا مواد تحریک‌کنندهٔ شیمیایی مسری نیست اما التهاب قرمزی چشم باکتریایی و ویروسی بسیار مسری است و به راحتی با سرفه، عطسه و تماس دست و چشم قابل انتقال است.

همچنین بسته به اینکه نوع قرمزی چشم کودک شما کدام است، علائم نیز متفاوت است و درست حدس زدید! اولین علامت ورم ملتحمه این است که چشم‌ها قرمز می‌شوند. پس از آن، علائم به نوع ورم ملتحمهٔ شما بستگی دارند.

 • ورم ملتحمه ویروسی: می‌بینید که کودک شما به نور حساسیت دارد و همچنین آبریزش و خارش چشم دارد. همچنین بیشتر با علائم سرماخوردگی همراه است. به یاد داشته باشید که این نوع بسیار مسری است و ممکن است با سرفه و عطسه منتشر شود.
 • ورم ملتحمه باکتریایی: ترشحات چسبناک و مایل به زرد یا مایل به سبز دارد که آن را در گوشهٔ چشم کودک مشاهده خواهید کرد. این بیماری مسری است و معمولاً بر اثر تماس مستقیم با دست‌ها یا اشیایی که چشم را لمس کرده‌اند منتقل می‌شود (مانند بالش، حوله، دستمال و غیره).
 • التهاب ملتحمهٔ آلرژیک (یا محیطی): معمولاً با آبریزش و خارش چشم خود را نشان می‌دهد و اغلب با گرفتگی و آبریزش بینی همراه است. خوبی آن این است که مسری نیست.

یکی دیگر از مواردی که باید به دنبال آن باشید این است که بر خلاف ورم ملتحمهٔ آلرژیک که بر هر دو چشم تأثیر می‌گذارد، ورم ملتحمهٔ ویروسی و باکتریایی در ابتدا فقط یک چشم را آلوده می‌کند و چندین روز طول می‌کشد تا چشم بعدی آلوده شود.

اگر می‌خواهید از عفونت قرمزی چشم جلوگیری کنید، در ادامه چند مرحله بیان می‌شود که می‌توانید انجام دهید:

 1. از ضد عفونی‌کنندهٔ دست استفاده کنید و مرتب دست‌های نوزاد خود را بشویید.
 2. به کودکتان اجازه ندهید چشمانش را لمس کند.
 3. وسایل شخصی فرزندتان مانند حوله، دستمال کاغذی یا بالش را به دیگران ندهید.
 4. حوله ها، لباس‌ها و سایر ملحفه‌هایی را که کودک استفاده کرده است جدا از لباس‌های دیگر خانواده با آب گرم بشویید.
 5. سطوحی مانند میزهای آشپزخانه، حمام ، شیر آب و تلفن‌ها را مرتب با شویندهٔ ضدعفونی کننده تمیز کنید.
 6. اگر کودک شما مستعد التهاب ملتحمهٔ آلرژیک است، در زمان افزایش گرده‌ها، درها و پنجره‌ها را بسته نگه دارید. برای جلوگیری از عوامل آلرژی‌زا در خانه، مرتب با جاروبرقی، جارو بکشید تا از تجمع گردوغبار جلوگیری کنید.

اگر فکر می‌کنید کودک شما مبتلا به ورم ملتحمه است، با پزشک خود تماس بگیرید تا علت را شناسایی کند و بر اساس آن درمان را آغاز کند. اگر ورم ملتحمهٔ کودک پس از  ۴-۳ روز یا در نهایت یک هفته انجام اقدامات درمانی، هنوز بهبود نیافته است باید به پزشک خود مراجعه کنید. برای جلوگیری از شیوع این نوع عفونت، باید هربار که مراقبت از چشم کودک خود را تمام می‌کنید، دستان خود را بشویید. فراموش نکنید که حوله‌ها، لباس‌ها و ملافه‌های او را از دیگران جدا نگه دارید و این وسایل را مرتب بشویید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟