چرا عشق مهم است؟

همهٔ والدین می‌دانند که چگونه تجربه‌های اولیه، آیندهٔ کودک را تعریف می‌کند اما بیشتر مردم اهمیت عشق و ثبات را در دوران نوزادی دست کم می‌گیرند. مقدار زیادی از بیوشیمی و ساختار مغز در ماه‌های اول کودکی تعیین می‌شود. همچنین، بیشترین مشکلات در کودکی و نوجوانی مانند پرخاشگری، بیش‌فعالی، افسردگی و عملکرد ضعیف در مدرسه ناشی از تجربه‌های تلخ ابتدای کودکی است. تحقیقات فعلی این موضوع را ثابت کرده است.

مغز انسان دارای ویژگی‌های مشترک بسیاری با سایر حیوانات است. آنچه ما را از هر گونه جاندار دیگری متمایز می‌کند، لوب پیشانی قشر مغز، به ویژه قسمت پیش از پیشانی است که به عنوان مغز اجتماعی نیز شناخته می‌شود. این بخش وظیفهٔ کنترل عاطفی، آگاهی از احساسات دیگران و همدلی را بر عهده دارد. این ناحیه مثل دیگر نقاط مغز به طور ذاتی و خودکار عمل نمی‌کند و ما با هیچ ساختا‌ر از پیش شکل‌گرفته‌ای در این نقطه از مغز به دنیا نمی‌آییم. این قسمت آگاهانه و قابل‌انعطاف است، بیشتر قسمت‌های آن را تجربه‌های اولیه شکل داده‌است. بلافاصله پس از تولد، نوزاد ارتباطات عصبی زیادی ندارد (سیناپس) و بیشتر آنها در سال اول پس از تولد ایجاد می‌شوند. این زمانی است که مغز بیشترین سیناپس عصبی را دارد. پس از سال اول، فرایندی به نام هرس آغاز می‌شود، جایی که فقط مدارهایی که بیشترین استفاده را دارند باقی می‌مانند و بقیه از بین می‌روند.

کورتیزول بیش از حد بر ساختار مغز کودک شما تأثیر می‌گذارد. کودکانی که از نوزادی دچار استرس مزمن شدند ممکن است ناحیه پیش از پیشانی آنها کمتر رشد کند و با بزرگ‌تر شدن در شخصیت آنها تغییراتی ایجاد شود. به همین دلیل است که تمام تجربه‌‌هایی که کودک شما دارد برای اتصال و توسعه تریلیون‌های عصبی در آینده بسیار مهم خواهد بود. پیوند عاطفی که با کوچولوی خود ایجاد می‌کنید، در طولانی‌مدت در رشد و نحوهٔ تعامل او با دیگران تأثیر خواهد گذاشت. با رسیدگی به همه نیازهای او، محبت کردن و حمایت از او و با نشان دادن اینکه چقدر دوستش دارید، پایهٔ محکمی از اعتماد را ایجاد می‌کنید که می‌تواند تا ابد ادامه یابد.

در واقع هرآنچه به نوزادان می‌دهید همان را دریافت می‌کنید. برای داشتن فرزندی آرام، همدل و از نظر احساسی قوی، باید این خصوصیات را داشته باشید. به همین دلیل عشق مهم است؛ گذراندن وقت با کیفیت با هم برای رشد فرزندتان بسیار مهم است. به او کمک کنید و به او بیاموزید که چگونه رفتار خود را مدیریت کند، به احساسات او توجه کنید و الگوی خوبی برای او باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟