آخرین‌باری که گریهٔ کودک خود را شنیدید به خاطر می‌آورید؟ برای آرام کردن او چه کردید؟ اگر مثل بیشتر والدین هستید، احتمالاً سعی کردید که به او غذا بدهید، او را در آغوش بگیرید، کمک کردید آروغش را بزند، حواسش را پرت کردید و در نهایت او را آرام کردید، درست است؟ چه مدت طول کشید تا هریک از این کارها تأثیر داشته باشد و او را آرام کند؟

ممکن است هرکدام از این روش‌هایی که نام بردیم جواب داده باشد اما شما هنوز یک ابزار بسیار قدرتمند و سادهٔ دیگر را برای آرام کردن کودک خود امتحان نکرده‌اید: آواز خواندن!

مطالعهٔ جدیدی که در دانشگاه مونترال انجام شد، نشان داد که خواندن آهنگ‌های کودکانه و دارای وزن ممکن است برای آرام کردن نوزادان به اندازهٔ تکان دادن یا بغل کردن آنها مؤثر باشد. در حقیقت، نوزادان هنگام گوش دادن به آهنگ دو برابر بیشتر از زمانی که به سخنان شما گوش می‌دهند (بدون توجه به اینکه کودک صحبت می‌کند یا نه) آرام ماندند. این یافته‌ها از این جهت مهم‌اند که بسیاری از مادران، بیشتر از اینکه برای فرزندانشان آواز بخوانند، برای آنها صحبت می‌کنند و از مزایای عاطفی بسیاری که آواز دارد بی‌بهره می‌مانند.

حتی اگر فکر می‌کنید صدای شما وحشتناک است، مهم نیست! واقعیت این است که کودک شما بدون توجه به اینکه صدایی شبیه به ویتنی هوستون دارید یا نه، صدای شما را دوست دارد و این به شیوهٔ آواز خواندن شما مرتبط است. فواید آواز برای کودک شما از هرگونه احساس بد شخصی که ممکن است هنگام آواز خواندن داشته باشید بیشتر است. به یاد داشته باشید که با آواز خواندن، نه تنها می‌توانید کودک خود را آرام کنید بلکه به تقویت پیوند میان شما و کودکتان و افزایش مهارت‌های زبانی او نیز کمک می‌کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک‌های زیر مراجعه کنید: