چند سال اول: رشد اجتماعی و عاطفی

ما در واقع حیواناتی اجتماعی هستیم. از همان ابتدای تولد، نوزادان عاشق این هستند که والدین آنها را بغل کنند، لمس کنند، با او صحبت کنند و به او لبخند بزنند. تعجبی ندارد که آنها خواهان ارتباط با بزرگسالان هستند؛ زیرا بچه‌ها برای بقا کاملاً به دیگران وابسته‌اند. بااین‌حال، کودک برای رشد کردن و نه فقط زنده ماندن، به چیزی بیش از غذا و سرپناه نیاز دارد. جای تعجب نیست که یک کودک به تعامل با مادر، پدر یا مراقبش و توجه آنها احتیاج دارد. آنچه تعجب‌آور است، این است که کودک به نوع خاصی از تعامل- رابطهٔ بده بستان احتیاج دارد. روابط بده بستان با مراقبان برای اینکه مغز کودکان درست راه‌اندازی شود و با ساختار درستی برای یادگیری در آینده شکل بگیرد، ضروری است. آنها از الگویی پیروی می‌کنند که کودک با بیان آواهای بی‌معنی، حالت صورت یا حرکات مختلف، عمل “بده” را انجام و بزرگسالان با واکنشی معنادار بستان را انجام می‌دهند، بگویید یک حرکت دیگر یا پاسخ صوتی است. این تعاملات ساده امکان برقراری ارتباط صحیح در مغز کودک را فراهم می‌کند و همچنین محیط امن و قابل پرورشی را، که کودکان برای رشد اجتماعی و عاطفی به آن نیاز دارند، ایجاد می‌کند.

اوقات خوبی را سپری می‌کنید: احتمالاً رشد اجتماعی و عاطفی کودک برای شما هیجان‌انگیزترین مرحلهٔ رشد او خواهد بود. تماس چشمی با کودک، پاسخ او به لبخند شما، و بعدها لبخند خود او، همه بخشی از مراحل رشد اوست و از تقویت روابط عاطفی بین شما حکایت دارد. کودک شما درحدود ۹ ماهگی هنگامی که از اتاق بیرون می‌روید، حتی برای یک ثانیه، عصبانی خواهد شد. بااین‌حال، سیستم عصبی او در حال رشد است و در نهایت می‌تواند با عوامل استرس‌زای روزمره کنار بیاید و برای مدت‌طولانی‌تری خود را سرگرم کند.

ایجاد ساختار مغزی قوی برای یادگیری در آینده تنها بخشی از تصویر رشد است، البته یک تصویر مهم. رابطه بده بستان به ایجاد دلبستگی ایمن بین کودک و مراقب او کمک می‌کند و این  تأثیر زیادی بر هوش اجتماعی و عاطفی او دارد. در طولانی‌مدت، کودک شما چقدر می‌تواند احساسات خود را مدیریت کند، احساسات دیگران را درک کند و با همسالان تعامل داشته باشد، این موارد برای ایجاد روابط موفق و حفظ سلامت عاطفی بسیار مهم است. به عبارت دیگر، کودکان به همان اندازه که به یادگیری ریاضیات و علوم نیاز دارند، باید توانایی‌های اجتماعی و عاطفی خود را برای تمرکز داشتن در کلاس و کنار آمدن با همکلاسی‌های خود پرورش دهند. روابط انسانی معمولاً مهم‌تر از نمراتSAT  (SAT آزمونی استاندارد است که به طور گسترده برای پذیرش در دانشگاه‌های ایالات متحده استفاده می‌شود.) هستند اما اگر شما نیز از این بابت نگران هستید، یک دلیل کاملاً محکم هم وجود دارد که نشان می‌دهد رابطهٔ ایمن در کودکی تأثیر مثبتی بر ضریب هوشی او در زندگی آینده‌اش دارد.

آوک توصیه‌ها و پیشنهادهای زیادی برای فعالیت‌هایی دارد که سبب افزایش تقویت رشد اجتماعی و عاطفی فرزندتان می‌شود. با وارد شدن به برنامه آوک با این فعالیت ها آشنا شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟