رشد حرکتی زیرمجموعه‌ای از رشد جسمی است. مقالات دیگر را برای آشنایی با بقیهٔ بخش‌ها دنبال کنید!

مهارت‌های حرکتی مانند هر مهارت دیگری، یاد گرفته می‌شوند و تمرین کردن کلید پیشرفت آنهاست. کودک شما برای رشد مهارت‌های حرکتی خود نیاز به فرصت‌هایی برای تقویت عضلات و هماهنگی اقداماتش دارد. در ماه‌های اول تولدش، برای این کار باید زمان زیادی را درحالتی که روی شکم خوابیده است، سپری کند و این حرکت ماهیچه‌های بالاتنه‌اش را تقویت می‌کند. هنگامی که به پشت خوابیده، ممکن است لحظه‌ای سر خود را بلند کند و آن را از طرفی به طرف دیگر بگرداند. واکنش چنگ زدنش را آزمایش کنید؛ می‌توانید انگشت خود را در دست او قرار دهید و ببینید که او به طور خودکار انگشتان خود را دور آن حلقه می‌کند.

تماشا کنید که وقتی کودک را در حالت نشسته بغل می‌کنید، چگونه سر خود را ثابت و مستقیم نگه می‌دارد. در کمترین زمان، او می‌تواند خودش بنشیند و در ماه چهارم نیز کنترل بیشتری روی سر خود خواهد داشت. نشستن همچنین می‌تواند تمرینی برای حفظ تعادل و هماهنگی بین اعضای بدن کودک باشد که وقتی او آمادهٔ راه رفتن است، به شما کمک خواهد کرد. برای اینکه او را بیشتر برای این قدم بزرگ آماده کنید، سعی کنید او را در حالت ایستاده نگه دارید. دراین‌حالت او شروع به تحمل وزن خود روی پاهایش می‌کند.

از ماه پنجم، کودک شما ممکن است از روی شکم به پشت خود بچرخد، حتی اگر دوباره نتواند به روی شکمش برگردد. سینه‌خیز راه رفتن یکی دیگر از مراحل مهم، مهیج و جالب است که کودکتان را به کاوش در محیطش ترغیب می‌کند و درک او از محیط اطرافش را بهبود می‌بخشد. بااین‌حال، این تحرک جدید به این معنی است که اگر قبلاً خانهٔ خود را به محیطی امن برای کودک تبدیل نکرده‌اید، حالا وقت آن است. او با گذشت زمان بیشتر و بیشتر فعالیت خواهد کرد و تنها چند ماه بعد، ممکن است خودش با تکیه بر مبلمان یا اشیای دیگر بایستد و سرانجام اولین قدم‌هایش را، که همه منتظر آن بودیم، بردارد. حتماً آن لحظه را ضبط کنید؛ این یکی باید در صفحهٔ خاطراتش ثبت شود.

به یاد داشته باشید که هر نوزادی با سرعت متفاوتی رشد می‌کند. این موارد فقط رهنمودهایی برای رشد هستند و به‌هیچ‌وجه قطعی نیستند. تنها نوزادی که باید با کودک خود مقایسه کنید، خودش است! بااین‌حال، فعالیت‌هایی مانند گرفتن یا پرتاب کردن، شنا یا بالا رفتن از جایی، فرصت‌های بیشتری را برای افزایش هماهنگی چشم و دست و مهارت‌های حرکتی عمومی در کودک شما فراهم می‌کند. آوک پیشنهادهای زیادی دارد.