آیا کودک شما می‌تواند به‌راحتی سرش را کنترل کند؟ او به‌زودی آماده می‌شود که بیاموزد چگونه غلت بخورد. این یک مرحلهٔ مهم برای کودک شماست؛ زیرا اولین حرکت بزرگی است که بدون کمک دیگران انجام می‌دهد. با افزایش قدرت بازوها، پشت و گردنش، او کشف روش‌های جدید حرکت دادن بدنش را شروع می‌کند.

چه زمانی باید انتظار داشته باشم که کودکم غلت زدن را شروع کند؟

براساس آنچه دانشگاه اطفال آمریکا (AAP) بیان کرده است، نوزادان باید بتوانند تا ۷ ماهگی به هر دو جهت غلت بزنند اما حدود ۴-۳ ماهگی قدرت بالاتنهٔ کودکتان به اندازهٔ کافی رشد می‌کند تا بتواند روی شکم خود بخوابد. ممکن است تا حدود ۵ یا ۶ ماهگی طول بکشد تا بتواند از عقب به جلو برگردد؛ زیرا برای این حرکت عضلات گردن و بازویش باید قوی‌تر شوند.

شما وقتی برای اولین‌بار غلت زدن او را می‌بینید تعجب خواهید کرد. این یک تجربهٔ جدید برای اوست؛ بنابراین ممکن است در ابتدا ترسناک باشد اما از اینکه غلت زدن به‌زودی به یکی از ترفندهای موردعلاقهٔ کودکتان تبدیل خواهد شد تعجب نکنید.

چگونه می‌توانم به کودک خود کمک کنم که غلت بزند؟

برای یادگیری غلت زدن، کودک باید بتواند سر خود را به‌خوبی کنترل کند و عضلات گردن و بازویش قدرت کافی را برای فشار آوردن به سمت بالا داشته باشند؛ بنابراین حالتی که کودک یادگرفته که روی شکم خودش قرار بگیرد، بهترین راه برای تقویت و تمرین عضلات خواهد بود؛ زیرا او باید سر خود را بالا نگه دارد و با استفاده از بازوها خود را فشار دهد تا روی شکم قرار بگیرد.

در حالتی که کودک روی شکمش خوابیده است، می‌توانید او را با تکان دادن یک اسباب‌بازی در کنارش به غلت زدن تشویق کنید و ببینید که آیا برای گرفتن آن تلاشی می‌کند یا در یک طرف او و کمی دورتر از جایی که او خوابیده است، دراز بکشید و ببینید آیا او سعی می‌کند بچرخد و به شما نزدیک‌تر شود. وقتی کودک شما قوی‌تر می‌شود، با پاهایش لگد می‌زند، دست‌هایش را باز می‌کند و طوری که انگار درحال شنا کردن است، شروع به چرخش از طرفی به طرف دیگر می‌کند و در نهایت به تمام جهات می‌چرخد.

مراقب چه چیزی باشم؟

اگر تا ۷ ماهگی کودک شما هنوزغلت نزده، ننشسته و سعی نکرده است که سُر بخورد و به جلو حرکت کند، با پزشک متخصص اطفال دراین‌باره صحبت کنید. ازآنجاکه کودک شما روش‌های جدیدی را برای جابه‌جا شدن پیدا می‌کند، مطمئن شوید که در مکانی او را خوابانده‌اید که از هر نظر امن است؛ مخصوصاً وقتی که او از روی میزی به روی میز دیگری می‌رود یا روی سطوح بلند حرکت می‌کند.

_______________________________________________________________________________

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع داشته باشید ، از این وب سایت ها دیدن کنید: