آیا اولین‌باری که کودک خود را در آغوش گرفتید به یاد دارید؟ این احتمالاً تجربه‌ای بوده است که هرگز فراموش نخواهید کرد. درست است؟ مطمئناً به یاد دارید که دکتر، پرستار یا مادرتان به شما گفته‌اند مراقب سر کودک خود باشید. تمام نوزادان کنترل کمی روی سر خود دارند؛ زیرا عضلات گردن آنها ضعیف است و مهارت‌های حرکتی مورد نیاز برای کنترل و حمایت از سرشان هنوز رشد نکرده‌است. بعد از چند ماه کودک شما این توانایی کلیدی را پیدا می‌کند.

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین چالش‌های جسمی کودک شما، یادگیری حمایت از سر و رشد عضلات گردن برای حفظ تعادل سرش است. کسب این مهارت بسیار مهم است؛ زیرا پایه و اساس سایر مراحل رشد فیزیکی مانند غلتیدن، نشستن، خزیدن و راه رفتن است. علاوه‌براین، قبل از اینکه بخواهید موادغذایی مقوی و سفت را به رژیم‌غذایی کودکتان اضافه کنید، او باید بتواند سر خود را به درستی نگه دارد.

ما می‌دانیم که هر نوزادی با سرعت خاص خود رشد می‌کند و بدون‌شک کنترل سر مهارتی خواهد بود که کودک شما به‌موقع آن را به‌دست‌می‌آورد. بااین‌حال، درک میزان پیشرفت این توانایی و مهارت شناسایی تأخیرهای احتمالی در تکامل این مرحله بسیار مهم است.

نوزاد:

عضلات گردن کودک شما در بدو تولد نسبتاً ضعیف است؛ بنابراین وقتی که او را در آغوش می‌گیرید برای حمایت از سرش به کمک شما نیاز خواهد داشت. در پایان ماه اول، کودک می‌تواند هنگام خوابیدن سر خود را از یک طرف به طرف دیگر بچرخاند. معمولاً او سمتی را که نور بیشتری دارد یا شما هستید، انتخاب می‌کند.

۱ تا ۲ ماهه:

نوزاد شما ممکن است زمانی که روی شکم خوابیده است چند ثانیه سر خود را بلند کند و سر خود را از یک طرف به طرف دیگر برگرداند. بین۶ تا ۸ هفته، اگر کودک شما قدرت کافی داشته باشد، ممکن است درحالی که به پشت خوابیده است، سر خود را کمی بالا ببرد. در طی این ماه‌ها کودک شما قادر خواهد بود درحالی که او را در آغوش گرفته‌اید، لرزش سر خود را کنترل کند اما این فقط برای مدتی کوتاه خواهد بود.

۳ تا ۴ ماهه:

در این ماه‌ها متوجه خواهید شد که کودک شما کنترل بیشتری روی سر خود دارد. او اکنون می‌تواند هنگام خوابیدن روی شکم، سر خود را تا زاویه ۴۵ درجه بلند کند و به حالت ایستاده نگه دارد. در این زمان، وقتی او را در آغوش می‌گیرید، نباید در هماهنگی سر با بدنش مشکلی داشته باشد.

۵ تا ۶ ماهه:

در حدود ۶ ماهگی، عضلات گردن کاملاً رشد می‌کنند و کودک می‌تواند تعادل گردنش را به‌خوبی حفظ کند؛ بنابراین او می‌تواند سر خود را در حالتی که دراز کشیده است، بلند کند و وزن سر خود را در حالت نشسته نیز تحمل کند. هنگامی که کودک شما بتواند سر خود را کنترل کند، قادر به نشستن، غلتیدن و خزیدن خواهد بود. پس دوربین را برای ضبط این مراحل مهم شگفت‌انگیز آماده کنید!

چه موقع باید نگران باشم؟

اگر کودک شما ۳ ماهه است و متوجه می‌شوید که در حمایت از سر خود مشکلی دارد یا نمی‌تواند آن را حتی کمی بلند کند، حتماً در زمان معاینهٔ بعدی این موضوع را به پزشک متخصص اطفال خود بگویید. اگر کودک شما نارس است، در هر مرحله از رشد در مقایسه با همسالان خود به زمان بیشتری احتیاج دارد اما اگر نگران هستید، از مشاوره با پزشک متخصص اطفال خود دریغ نکنید.

 

اطلاعات بیشتری می‌خواهید؟ از این وب‌سایت‌ها دیدن کنید: