مراحل مهم رشد زبانی: اولین کلمات کودک شما

والدین از اینکه اولین کلمات نوزادان “مامان” و “بابا” است، خوشحال می‌شوند. در واقع “بابا” معمولاً ابتدا گفته می‌شود اما فقط به این دلیل که تلفظ آن برای نوزادان راحت‌تر است! به غیر از این واقعیت که مادروپدر بیشتر اوقات در کنارشان هستند، مطالعات نشان داده است که اینها اولین کلماتی‌اند که به دلیل تکرار اصوات در آنها، نوزادان بیان می‌کنند. درحقیقت، بیشتر زبان‌ها واژه‌هایی با اصوات تکرارشوندهٔ بسیار ساده‌ای دارند که برای نام‌گذاری مادروپدر و حتی گاهی برای پدربزرگ و مادربزرگ استفاده می‌شوند.

اسکن مغزی نوزادان نشان می‌دهد که وقتی آنها به کلمات ساخته‌شده با صداهای تکراری مانند “موبابا” گوش می‌دهند، فعالیت مغزی آنها افزایش می‌‌یابد. هنگامی که آنها به کلمات با صداهای تکراری نزدیک به‌هم گوش مانند “bamuba” می‌دادند، هیچ پاسخ مشخصی نشان نمی‌دادند. این نشان می‌دهد که نوزادان صداهای تکراری را راحت‌تر تشخیص می‌دهند و به همین دلیل کلماتی مانند “ماما” یا “بابا” را به راحتی یاد می‌گیرند و ادا می‌کنند .

رشد زبان پیچیده است و به طور قابل توجهی قبل از اولین کلمات شروع می‌شود. وقتی حدود هشت هفته از تولد نوزاد گذشته است، اصوات و آواهای بی‌معنا شروع می‌شود، که نشان‌دهنده‌ٔ اولین تلاش‌های رسمی کودک در صداگذاری است. از این اصوات به طرز ویژه‌ای استقبال می‌شود؛ زیرا راهی است که به‌وسیلهٔ آن پرستاران از آمادگی کودک برای یادگیری آگاه می‌شوند. صداهای آنها علاقه‌شان را منتقل می‌کند. در حدود شش یا هشت ماهگی، نوزادان صامت‌ها را با مصوت‌ها مخلوط می‌کنند تا صداهای زمزمه‌ای ایجاد کنند. این تقریباً در زمانی است که کودک “ماما” و “بابا” را می‌گوید اما معمولاً تا سال اول زندگی‌اش بدون اینکه معنی این کلمات را بداند، آنها را به‌کار می‌برد.

در حدود ۱۸ ماهگی، کودکان نوپا به‌طورمعمول چندین کلمهٔ مستقل را یاد گرفته‌اند و از آنها استفاده می‌کنند. بعضی از بچه‌ها حتی دو کلمه را کنار هم قرار می‌دهند تا معنای بیشتری را به دیگران منتقل کنند. حتی اگر در این سن واژگان آنها محدود باشد، آنها خیلی بیشتر از توانایی صحبت کردنشان، می‌فهمند. در دو سالگی می‌توانند جمله‌های دو تا چهار کلمه‌ای را بگویند و گفت‌وگوهای واقعی را آغاز کنند. آن‌قدر که تنها زمانی صدای کوچولوی خود را نمی‌شنوید که او خوابیده است!

یک راه عالی برای تحریک رشد زبانی کودک، گفت‌وگو کردن با اوست. به صداهای کودک خود به صورت بده‌ بستان پاسخ دهید، مکث کنید و به صحبت‌های او گوش فرادهید و وانمود کنید که منظورش را می‌فهمید و با هم در حال گفت‌وگو هستید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟