بعد از تولد کودک، شناختن هرچیزی یک ماجراجویی جدید است و البته محیطی که کودک شما در آن بزرگ می‌شود، در تجربه‌های او و میزان رشدش تأثیر دارد. این متن را تا انتها بخوانید تا دربارهٔ چگونگی پرورش نبوغ ذهنی کودک خود پیشنهادهای مؤثری را به شما بدهیم.

شما کم‌کم متوجه می‌شوید که کوچولویتان با دیدن همه‌چیز ماجراجویی را شروع می‌کند و هیجان‌زده می‌شود، مخصوصاً وقتی چیز جدیدی ببیند. وقتی ما به چیزی علاقه‌مند می‌شویم یا برای انجام دادن کاری انگیزه داریم، در مغزمان دوپامین ترشح می‌شود و وقتی این اتفاق می‌افتد، به احتمال زیاد فعالیتی را که انجام می‌دهیم به خاطر می‌آوریم؛ زیرا با ترشح دوپامین، مغز احساس پاداش گرفتن می‌کند. وقتی مغز خود را با نتایج مثبت تقویت کنیم، مرکز پاداش ذهنمان به ما کمک می‌کند که آن فعالیت را به خاطر بسپاریم و مغز خود را با انگیزه نگه داریم.

شما کودک را مشاهده می‌کنید که به طور خودجوش با محیط اطراف خود درگیر می‌شود و می‌خواهد دنیای اطراف خود را کشف و درک کند. در جایگاه والدین می‌توانید او را به کشف کردنِ آنچه در محیط پیرامونش می‌بیند و شگفت‌زده شدن از دیدن آنها تشویق کنید. در ادامه چند پیشنهاد آورده می‌شود که می‌توانید آنها را برای پرورش هنر و علایق علمی کودک خود انجام دهید:

  • بچه‌ها دنیای اطراف را دوست دارند و این علاقه آنها را در معرض محرک‌های جدید، طبیعی و رنگارنگ قرار می‌دهد. در فرصت‌هایی که خارج از خانه به دست می‌آورید. با کوچولوی خود بنشینید یا بازی کنید.
  •  یک بطری خالی شامپو را پر از آب کنید و با کودک در مورد آب اطلاعات جمع‌آوری کنید. کمی صابون به آن اضافه کنید تا او ببیند که وقتی آن را تکان می‌دهید حباب‌ها چگونه تشکیل می شود.
  • چند هواپیمای کاغذی برای بازی کردن در فضای باز بسازید تا او را وادار به درک تفاوت‌های آن و نمونهٔ واقعی‌اش کنید.
  • با کودک در آشپزخانه بگردید. بررسی کنید که آیا تعداد دانه‌های همهٔ میوه‌ها یکسان‌اند؟ سعی کنید آنها را طبقه‌بندی کنید.
  • به کودک نشان دهید که اگر آب را با جوش‌شیرین مخلوط کنید چه اتفاقی می‌افتد و چرا؟
  • با او دربارهٔ اینکه پس از طوفان، چرا رنگین‌کمان شکل می‌گیرد و چند رنگ را در آن می‌توانید ببینید، صحبت کنید.
  • از کودک بپرسید که چگونه می‌توانید گیاه لوبیای خود را پرورش دهید؟ چرا به آب نیاز دارد؟ آیا قرار دادن آن در زیر لامپ به جای نور خورشید تأثیر یکسانی روی گیاه دارد؟

اینها برخی از پیشنهادهایی است که کودک شما را به دنیا علاقه‌مند می‌کند. یادگیری چیزهای جدید و هیجان‌انگیز سطح دوپامین مغز او را به روشی طبیعی افزایش می‌دهد و به مغز او پاداش می‌دهد، نتایج مثبت را تقویت می‌کند و انگیزه و علاقه‌اش را برای انجام دادن فعالیت‌ها افزایش می‌دهد!

 

برای کسب اطلاعات بیشتر دربارهٔ این موضوع می‌توانید از لینک‌های زیر بازدید کنید: