دیدن رشد کودک و پشت‌سرگذاشتن همهٔ مراحل مهم ابتدای زندگی‌اش می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد! اما لحظه‌ای که می‌بینید کوچولوی شما سینه‌خیز رفتن را آغاز می‌کند، خواهید دید که لذت واقعی شروع شده است! همان‌طور که این‌همه هیجان را تجربه می‌کنید، ممکن است سؤالاتی نیز برایتان پیش بیاید.

کودک من چه زمانی باید سینه‌خیز رفتن را شروع کند؟

به‌طورمعمول بچه ها در حدود هشت تا ده ماهگی سینه‌خیز رفتن را شروع می‌کنند اما در حدود شش ماهگی نیز بیشتر بچه‌ها تلاش‌هایی را برای حرکت کردن آغاز می‌کنند. همان‌طور که می‌فهمند چگونه با کمک بازو و پایشان سینه‌خیز بروند، گاهی‌اوقات هم ابتدا یاد می‌گیرند که به عقب بروند و سپس به جلو خزیدن را می‌آموزند.

مهم است که به یاد داشته باشید که همهٔ نوزادان منحصربه‌فرد هستند و مهارت‌هایشان با سرعت‌های مختلفی شکل می‌گیرد؛ بعضی از آنها با سرعت بیشتری نسبت به دیگران یاد می‌گیرند. (توجه: اگر کودک شما نارس است، احتمالاً دیرتر از نوزادان دیگر سینه‌خیز رفتن را شروع می‌کند).

روند یادگیری سینه‌خیز رفتن در واقع بسیار پیچیده است. نوزادان برای تحمل وزن خود باید دست‌ها و پاها را هماهنگ کنند و قدرت عضلانی لازم را در بازوها، شانه‌ها و پاها ایجاد کنند اما یادگیری سینه‌خیز رفتن تنها به مهارت‌های حرکتی اصلی اختصاص نمی‌یابد. با سینه‌خیز رفتن، نوزادان توانایی‌ها و مهارت‌های مختلفی مانند تعادل، آگاهی محیطی، هماهنگی و اعتماد به نفس را به‌دست‌ می‌آورند.

آیا اینکه سینه‌خیز رفتن کودک من با سایر کودکان  متفاوت است، مشکلی ندارد؟

در واقع کارشناسان این امر معتقدند که هیچ راهی به نام “راه درست” برای سینه‌خیز رفتن وجود ندارد. مرحله‌ٔ سینه‌خیز رفتن برای هر کودکی با کودکان دیگر متفاوت است. به یاد داشته باشید که کوچولوی شما، راه سینه‌خیز رفتن مخصوص‌به‌خود را پیدا خواهد کرد و نکتهٔ مهم این است که او بتواند به اطراف حرکت کند و محیط اطرافش را کشف و کاوش کند.

درادامه ۴ روش مختلف سینه‌خیز رفتن که کودک شما ممکن است یکی از آنها را تجربه کند، آمده است:

  • مدل متداول و کلاسیک سینه‌خیز راه رفتن:

کودک شما یک دست و زانویش را متضاد با آن دست دیگرش به سمت جلو حرکت می‌دهد.

  • مدل سینه‌خیز رفتن خرچنگی :

درست مانند خرچنگی‌ که در ساحل دیده‌اید، کودک شما یک زانو را خم می‌کند و پای مخالف را برای جلو رفتن پیش می‌کشد.

  • مدل سینه‌خیز رفتن شکمی:

کودک شما برای حرکت کردن رو به جلو، شکم خود را روی زمین می‌کشد.

  • مدل سینه‌خیز رفتن غلتان شگفت‌انگیز:

کودک شما از یک مکان به مکان دیگر می‌غلتد؛ چون وقتی می‌توانید بغلتید دیگر به سینه‌خیز رفتن چه نیازی دارید، غیر از این است؟

کودک من هنوز سینه‌خیز رفتن را شروع نکرده است، آیا جای نگرانی وجود دارد؟

سینه‌خیز رفتن معمولاً مرحله‌ای مهم در رشد کودک محسوب می‌شود. بااین‌حال‌، همهٔ نوزادان سینه‌خیز راه نخواهند رفت یا حتی لزوماً نیازی به این کار ندارند. در حقیقت، در “آزمایش غربالگری رشد دنور” بیان نشده است که سینه‌خیز رفتن برای متخصصان اطفال مانند ابزاری است که با آن ‌می‌توانند میزان رشد کودکان را اندازه‌گیری کنند. مطالعات نشان داده است که به‌نظرنمی‌رسد سینه‌خیز رفتن پیش‌نیازی برای سایر مراحل مهم و اولیهٔ رشد، مانند ایستادن و راه رفتن باشد. اگرچه سینه‌خیز رفتن حیاتی نیست و ممکن است بعضی از نوزادان به‌طورکلی آن را انجام ندهند، کودکانی که بیش از یک سال دارند و توانایی سینه‌خیز رفتن را ندارند و یا نمی‌توانند سر خود را به سمت بالا بیاورند و مدتی در همین حالت نگه دارند، غلت نمی‌زنند، نمی‌تواند صاف بنشینند، وزن بدن خود را تحمل نمی‌کنند، یا انرژی کافی برای حرکت یا جابه‌جا شدن ندارند، بهتر است والدینشان این مسئله را با پزشک متخصص اطفال خود مطرح کنند

برای  محافظت از کودک چه کار کنیم؟

در اطراف خانهٔ خود بچرخید و وسایل خطرناکی را که در دسترس کودکتان قرار دارند، بررسی کنید. به یاد داشته باشید که باید روی پریزهای برق درپوش بگذارید و سیم‌ها از او دور کنید، وسایل شویندهٔ منزل را که سمی‌اند و ممکن است در دسترس کودک باشند از او دور کنید و گوشه‌های تیز مبلمان و میزها را نیز بپوشانید. بسیار مهم است که مطمئن شوید خانهٔ شما، خانه‌ای امن برای کودک است، به‌طوری‌که او بتواند محیطی بی‌خطر و پرازامنیت برای بازی و اکتشاف داشته باشد.

چطور می‌توانم به کودکم کمک کنم؟

همهٔ متخصصان جدا از اینکه چه نظری دربارهٔ مرحلهٔ‌ سینه‌خیز رفتن کودک دارند، در مورد اهمیت زمان‌هایی که کودک روی شکم می‌خوابد توافق دارند. وقتی نوزادان روی شکم می‌خوابند و بازی می‌کنند، قدرت عضلانی شانه‌ها، بازوها، کمر و بدن خود را افزایش می‌دهند. این همان قدرت عضلانی‌ای است که برای سینه‌خیز رفتن به آن نیاز دارند. گاهی‌اوقات فقط کافی است که هرروز زمانی را برای تمرین خوابیدن روی شکم و بازی کردن نوزاد اختصاص دهید و خودتان نیز مراقب او باشید. می‌توانید کودک را برای رسیدن به یک اسباب‌بازی درزمانی ‌که روی شکم خوابیده است تشویق کنید. به یاد داشته باشید که نیازی نیست برای رسیدن به مرحله‌ای خاص  به او فشار بیاورید یا عجله‌ داشته باشید اما می‌توانید در زمان‌هایی که روی شکم خوابیده است او را تشویق کنید و به طبیعت اجازه دهید که چرخهٔ طبیعی‌اش را بگذراند.

 

آیا به‌دنبال منابع اطلاعاتی بیشتری در مورد سینه‌خیز رفتن هستید؟ به لینک‌های زیر مراجعه کنید: