به احتمال زیاد شما با اصطلاحات وسیلهٔ حمل کودک، حامل کودک یا پوشانندهٔ کودک روبه‌رو شده‌اید؛ زیرا به نظر می‌رسد که اخبار رسانه‌های اجتماعی، وبلاگ‌های مربوط‌به والدین و حتی مد جدید دربارهٔ آنها بسیار سخن می‌گویند.

همراه با این افزایش محبوبیت، سؤال‌های مهمی می‌تواند در مورد حامل کودک ایجاد شود، از جمله “حامل کودک به چه چیزی اشاره دارد؟”، “چگونه می‌توانم از حامل کودک استفاده کنم؟”، “آیا حامل کودک ایمن است؟” نگران نباشید، در ابتدای موضوع امروز ما قصد داریم به برخی از سؤال‌ها دربارهٔ اینکه “چرا” و “چگونه” باید از حامل کودک استفاده کنید، پاسخ ‌دهیم تا بهتر تصمیم بگیرید که آیا این چیزی است که می‌خواهید امتحان کنید یا نه.

به گفتهٔ سازمان غیردولتی Babywear International، حامل کودک به تمرین استفاده از حمل‌کنندهٔ کودک برای نزدیک نگه داشتن او به والدین در حین انجام کارهای روزمره اشاره دارد. این روش حمل‌ونقل کودک در طول روز برای بسیاری از فرهنگ‌های بومی مکزیک، پرو، اندونزی و غیره، عادی شده و ثابت شده‌است که در طول قرن‌ها ابزاری ایمن و مؤثر برای بسیاری از مراقبان بوده‌است. امروزه انواع مختلفی از حامل‌های کودک در دسترس است؛ بنابراین شما می‌توانید یکی از آنها را با توجه بودجه و سلیقه‌تان تهیه کنید.

بیایید نگاهی بیندازیم به اینکه چرا امروزه حامل کودک بسیار جذاب است و برخی از ملاحظات مهم در مورد استفاده از آن را بیان کنیم.

فواید حامل کودک:

 • حسی از ارتباط را به کودک منتقل می‌کند که مانند در آغوش گرفتن است اما بدون اینکه برای تحرک شما مشکلی ایجاد کند (مثلاً امکان پیاده‌روی بدون کالسکه و با دست‌های آزاد در پارک را برایتان فراهم می‌کند).
 • این نزدیکی تعامل و هماهنگی را بین مراقب و نوزاد به وجود می‌آورد؛ بنابراین چرخه‌ای از تعامل مثبت، بین آنها ایجاد می‌شود.
 • تماس پوست با پوست را فراهم می‌کند که مشخص شده‌است برای تنظیم دمای بدن کودک و همچنین کاهش سطح کورتیزول خون در نوزاد و مادر کمک می‌کند.
 • به کودک شما اجازه می‌دهد بدون اینکه راحتی ایجادشده از نزدیکی با شما را از دست دهد، در تعاملات اجتماعی شرکت کند.
 • به شیردهی کمک می‌کند.
 • برخلاف کالسکه‌های پلاستیکی ثابت، حامل کودک به شما این امکان را می‌دهد که فرزند خود را در فعالیت‌های روزمره با خود همراه کنید؛ بنابراین می‌توانید با استفاده از آن، فرایند درگیری و آشنایی کودک با کارهای خانه مانند خرید موادغذایی را آسان‌تر کنید.
 • دلبستگی ایمن و همچنین احساسات خوشایند را تقویت می‌کند. یک مطالعهٔ منتشرشده در Pediatrics نشان داد که وقتی روش حامل کودک با روش معمول استفاده از کالسکهٔ نوزاد مقایسه می‌شود، استفاده از حامل کودک برای ۳ ساعت در روز، گریهٔ کودک را به میزان ۴۳٪ کاهش می‌دهد.
 • به مراقبت از خواهر و برادرهای دیگر کمک می‌کند. حامل کودک می‌تواند به شما کمک کند از کودکان بزرگ‌تر مراقبت کنید بدون اینکه وقتی به کودک بزرگ‌تر توجه می‌کنید، نگران رها کردن کودک کوچک‌تر باشید.

ملاحظات

همانند سایر فعالیت‌های مربوط به نوزاد یا کودک، رعایت برخی نکات ایمنی مهم است:

 • اطمینان حاصل کنید که راه تنفس کودک شما همیشه باز و قابل‌مشاهده است.
 • حاملی را انتخاب کنید که به رشد گردن، کمر و لگن کودک شما کمک کند (حامل‌های ارگونومیک که ساختار نرمی دارند، گزینه‌های خوبی هستند).
 • راحتی و ایمن بودن آنها، نکاتی کلیدی هستند.
 • قبل از هربار استفاده، حامل خود را از نظر ساییدگی یا آسیب بررسی کنید.
 • در شرایطی که حمل کودک در آغوشتان ایمن نیست، از پوشیدن حامل کودک خودداری کنید.

اگر سؤال‌های خاص‌تری دارید یا نگرانی‌ای شخصی در مورد حامل کودک دارید، از شما دعوت می‌کنیم با پزشک متخصص خود در مورد آنها صحبت کنید.

اگر این موضوع توجه شما را جلب کرده است، ما لیستی از منابع عمیق مربوط به حامل کودکدر اختیار شما قرار می دهیم