آیا کودک شما آمادهٔ سینه‌خیز رفتن است؟ در حدود ۱۰-۷ ماهگی بیشتر نوزادان در سینه‌خیررفتن با دست و زانو مهارت دارند اما برخی دیگر از آنها، سینه‌خیز رفتن به روش خزندگان را جایگزین روش قبل می‌کنند که برایشان آن‌قدر خوب عمل می‌کند که هرگز سینه‌خیز رفتن با دست و زانو را انجام نمی‌دهند. در ادامه شیوه‌های مختلف سینه‌خیز رفتن را که کودک شما می‌تواند انتخاب کند بیان می‌کنیم.

همهٔ نوزادان به روش سنتی –دست‌ها و زانوها به صورت یک در میان- سینه‌خیز نمی‌روند، برخی از نوزادان از شکم خود برای حرکت استفاده می‌کنند، برخی دیگر با استفاده از دستان خود روی شکم سُر می‌خورند تا خود را به جلو بکشانند و برخی از نوزادان برای حرکت از یک پا در حالت خزیدن و پای دیگر به حالت ایستاده استفاده می‌کنند.

مهم نیست که کودک شما از چه روشی استفاده می‌کند، به یاد داشته باشید که نکتهٔ مهم این است که او به حرکت مستقل و کشف محیط اطراف خود تمایل نشان می‌دهد.

براساس آنچه دانشگاه اطفال آمریکا (AAP) اعلام کرده است، موارد زیر شیوه‌های مختلف خزیدن است:

  • چهار دست‌وپا رفتن معمول یا سینه‌خیز رفتن

کودک شما وزن خود را روی دست‌ها و زانوهایش تقسیم می‌کند، سپس هم‌زمان یک بازو و زانوی مخالف را به جلو حرکت می‌دهد. این متداول‌ترین روش خزیدن است.

  • خزیدن مانند خرس

مثل خزیدن معمول به نظر می‌آید اما کودک شما آرنج و زانوی خود را صاف نگه می‌دارد و مانند خرس روی دست‌و‌پا راه می‌رود.

  • روی شکم خزیدن یا خزیدن مانند کماندو

کودک شما در حالی که شکم خود را روی زمین می‌کشد، بدن خود را با دستانش خود به جلو می‌برد. این می‌تواند یک روش کارآمد برای حرکت باشد اما قطعاً لباس‌هایش کثیف خواهند شد!

  • سُر خوردن روی شکم

کودک شما با استفاده از بازوها با پایین‌تنهٔ خود سُر می‌خورد تا خودش را به جلو حرکت دهد. این نوع خزیدن هرگز به سرعت خزیدن معمول با دست و زانو نخواهد بود اما کار را انجام می‌دهد. اغلب کودکانی که روی شکم سُر می‌خورند، کودکانی‌اند که در برابر حالت روی شکم قرار گرفتن نیز واقعاً مقاومت کرده‌اند.

  • خزیدن مانند خرچنگ

کودک شما مانند خرچنگ به عقب یا پهلو حرکت می‌کند و با دستانش، خود را به جلو می‌راند. این نوع خزیدن معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که کودک شما تازه در حال یادگیری نحوهٔ خزیدن است. این مرحله معمولاً بیش از یک یا دو هفته طول نمی‌کشد.

  • خزیدن همراه با غلت زدن

کودک شما با غلت زدن از یک مکان به مکان دیگر به مقصد می‌رسد. درحالی که این نوع خزیدن دقیقاً سینه‌خیز رفتن نیست اما برخی از نوزادان در غلت زدن آن‌قدر کارآمد عمل می‌کنند که هیچ‌وقت حالت خزیدن در آنها ایجاد نمی‌شود؛ زیرا تا رسیدن به مقصد مرتب غلت می‌زنند.

توجه داشته باشید که خزیدن به شکل غیرمعمولی لزوماً نشانهٔ وجود مشکل نیست اما تقارن نداشتن در هنگام خزیدن می‌تواند یک پرچم قرمز باشد؛ بنابراین اگر نگرانی دربارهٔ نحوهٔ خزیدن کودکتان دارید با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید یا از متخصص فیزیوتراپی بخواهید کودک شما را ارزیابی کند.

 

اگر می خواهید درباره سینه‌خیز رفتن اطلاعات بیشتری کسب کنید ، از  سایت های زیر دیدن کنید: