رشد زبانی کودک دو سالهٔ شما

در حوالی دومین سالگرد تولد کوچولویتان، او بیشتر گفته‌های شما را خواهد فهمید و با شروع از حدود پنجاه کلمه یا بیشتر، دایرهٔ واژگان وی به طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد. در طول این سال، او شروع به صحبت با جملات کامل‌تر، متشکل از چهار تا شش کلمه می‌کند اما احتمالاً لازم است که به دلیل مهارت‌های رشدنیافته‌ٔ تلفظ کودک، حرف‌های او را برای دیگران “ترجمه” کنید. با افزایش لغات، استفاده بهتر از زبان برای بیان نظرها و خواسته‌ها فراهم می‌شود. مهم‌ترین نکته این است که به آنها به‌خوبی گوش دهید. پیشرفت در مهارت‌های زبانی همچنین با سؤالاتی مانند “چرا”، “چه” و “چگونه”  که کودک شما قادر به پرسیدن آنهاست، سرعت بیشتری می‌گیرد.

اگرچه وسوسه‌برانگیز است اما سعی کنید از مقایسهٔ توانایی‌های کلامی کودک خود با سایر کودکان هم سن او خودداری کنید. زمان رسیدن به این مهارت‌‌ها برای هر کودکی متنوع است. برای برخی از کودکان، زبان‌آموزی با یک سرعت ثابت رشد می‌کند و برای برخی دیگر رشد ثابتی ندارد. برخی از کودکان بیشتر از دیگران صحبت می‌کنند اما این به این معنی نیست که آنها باهوش‌ترند یا دایرهٔ واژگان بیشتری دارند، به این معنی است که کودکان ساکت و آرام در هنگام صحبت کردن انتخاب‌های بیشتری دارند. این تغییرات تقریباً در زمان شروع مدرسه مشخص می‌شود.

اگر نگران رشد زبانی فرزندتان هستید، دراین‌باره با پزشک متخصص اطفال خود صحبت کنید. او ابتدا هرگونه مشکل جسمی را که ممکن است باعث به تأخیر در رشد زبان‌آموزی او شود، مانند تجمع مایعات در گوش کودک یا مشکل در هماهنگی عضلات دهان و گلو را رد می‌کند. از هر ده یا پانزده کودک، یک نفر در درک گفتار یا زبان مشکل دارد. تشخیص به موقع تأخیر در حرف زدن یا مشکل شنوایی بسیار مهم است تا این مشکلات مانع از یادگیری در زمینه‌های دیگر رشد نشود.

با قرار دادن زمان مطالعه در برنامهٔ روزانه، به تقویت مهارت‌های زبان‌آموزی کودک خود کمک کنید. این نیز فعالیتی عالی برای تقویت پیوند عاطفی میان شما و فرزندتان است؛ زیرا شما می‌توانید همدیگر را در آغوش بگیرید و باهم کتابی را بخوانید. در این سن، کودک شما می‌تواند یک خط داستانی ساده را دنبال کند و حتی قسمت‌هایی از داستان را به خاطر بسپارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟