بر خلاف تصور عمومی، کودک شما مانند یک تختهٔ خالی متولد نشده‌است و توانایی به یاد آوردن تجاربی را که در رحم کسب کرده‌است دارد. محققان اثبات کرده‌اند که نوزادان تازه متولدشده به صداهایی که در دورهٔ جنینی خود شنیده‌اند واکنش نشان می‌دهند و آنها را به خاطر می‌سپارند. با تحریک مناسب، کودک شما قادر خواهد بود:

  1. اصوات و ملودی‌های محیطی آشنا را بشناسد.
  2. بین زبان مادری خود و دیگران تبعیض قائل شود.
  3. صدای شما را بشناسد.

هر نوع یادگیری قبل از تولد، یادگیری زبان در طول سال‌های اولیهٔ زندگی کودک را برای شما آسان می‌کند. گفته می‌شود که کودک شما ممکن است یادگیری شنوایی خود را از اوایل هفتهٔ ۲۷ آغاز کند. علاوه‌براین، ارتباطی بین صداهایی که کودکتان در معرض آنها قرار گرفته با به‌ویژه، گفتار و فعالیت بیشتر مغز پیدا شده است.

این توانایی عالی که کودک شما می‌تواند نسبت به صداهایی که در معرض آن قرار دارد، واکنش نشان دهد و تحت تأثیر آنها قرار بگیرد، همچون یک سکه دو طرفه است. ممکن است صداهای نامطلوبی نیز قبل از تولد برای کودک شما وجود داشته باشد که بعداً اثر مخربی روی او بگذارد. درست مثل هر بزرگسال، کودک شما ممکن است به‌سرعت از محیط‌‌های پر سروصدا و آشفته ناراحت شود.

شگفت‌آور است که چگونه انجام دادن کارهایی ساده مانند آواز خواندن و گفت‌وگو کردن با کودک می‌تواند به رشد زبانی و شناختی او کمک کند. صدای مورد علاقهٔ کودکتان بدون شک صدای شماست. مطالعات نشان می‌دهد اینکه نوزاد توانایی تشخیص چهرهٔ شما را دارد با یادگیری صدای شما در زمانی که هنوز به دنیا نیامده، مرتبط است (کودک شما به یاد می‌آورد!).

فراتر از تأثیری که این موضوع بر مهارت‌های زبانی کودک شما دارد، اثبات می‌کند که او دارای مغز کوچکی است که از قابلیت یادگیری و حافظهٔ منحصربه‌فردی برخوردار است؛ بنابراین، اکنون که این را می‌دانید، زمانی که کودک در رحم شماست او را در معرض برخی محرک‌ها قرار دهید و با صداهای مثبت مهارت‌های او را پرورش دهید.