جای تعجب است که حتی اکنون، با وجود آنچه در مورد فواید بی‌پایان ورزش بر سلامتی و عملکرد فرد بیان شده‌است، هنوز هم درصد زیادی از مردم تصمیم می‌گیرند که بی‌تحرک بمانند. محققان کالج لمان در شهر نیویورک دریافتند که ۶۰٪ از زنان باردار ترجیح می‌دهند در تمام دوران بارداری خود ورزش نکنند. حتی در حین بارداری، عدم ورزش می‌تواند خطری برای کم‌تحرکی، چاقی، بیماری مزمن و مرگ‌و‌میر زودرس باشد. زنانی که در دوران بارداری خود ورزش می‌کنند و رژیم غذایی سالم و متعادلی را دنبال می‌کنند، ۲۰٪ نسبت به افرادی که بی‌تحرک هستند، وزن کمتری دارند. آیا لازم است بیشتر بگویم؟

سال‌های زیادی افسانه‌ای وجود داشت که می‌گفت ورزش می‌تواند به نوعی منجر به زایمان زودرس یا سقط جنین شود و واقعیت در واقع عکس این است. از یک طرف، مشخص شده است که ورزش تأثیر مثبتی روی کودک شما دارد؛ زیرا باعث تغذیهٔ کودک می‌شود. علاوه‌براین، ممکن است فقط ورزش کلید اصلی داشتن زایمانی آسان‌تر باشد؛ ساعت انتظار برای زایمان را کمتر می‌کند، احتمال سزارین را کاهش می‌دهد و استرس مادر و کودک را نیز از بین می‌برد.

درنهایت، ورزش بر کاهش کمردرد نیز تأثیر زیادی دارد. شما تعجب خواهید کرد از اینکه بشنوید این ناراحتی در بین زنان باردار در سراسر جهان چقدر رایج است. تمرینات و کشش‌های خاصی وجود دارد که می‌تواند به کاهش درد، شدت و ناراحتی آن کمک کند. احساس خستگی بیشتر در دوران بارداری امری عادی است و در صورت خستگی لازم نیست که تمرین کنید، فقط اجازه ندهید که این استثنا به قانون تبدیل شود.

با پزشک یا مربی شخصی خود صحبت کنید تا بیشتر بدانید که با توجه به شرایط جسمی و سه ماههٔ فعلی خود چه تمریناتی را می‌توانید انجام دهید. درنهایت، وقتی نوبت به ورزش می‌رسد، نکات مثبت بیشتر از موارد منفی است. آمادگی جسمانی برای سلامتی شما و کودکتان ضروری است. سعی کنید ورزشی را که از آن لذت می‌برید چند بار در هفته انجام دهید و میزان کافی از اندورفین ناشی از ورزش را دریافت کنید.