آیا تابه‌حال جملهٔ “وقتی باردار هستید به اندازهٔ دو نفر می‌خورید” را شنیده‌اید؟ در دوران بارداری، شما به اندازهٔ دو نفر می‌خورید اما این بدان معنی نیست که باید دو برابر بیشتر غذا بخورید. در سه ماههٔ اول بارداری، کالری دریافتی شما باید ثابت بماند. همه‌چیز به وزن شما قبل از بارداری بستگی دارد اما میزان کالری دریافتی شما در سه ماههٔ دوم باید ۳۰۰ کالری در روز و در سه ماههٔ سوم نیز تا ۵۰۰ کالری افزایش یابد. به خاطر داشته باشید که برای افزایش کالری باید منابع غذایی سالم را مصرف کنید؛ بنابراین، به جای دو برابر کردن مقداری که می‌خورید، باید کالری دریافتی را به طور مناسب با بالا بردن محتوای تغذیه‌ای رژیم خود افزایش دهید.

مطالعات اخیر روی حیوانات نشان داده‌است که رژیم غذایی مادر در دوران بارداری می‌تواند بر بخشی از مغز کودک تأثیر بگذارد که اشتها را تنظیم می‌کند. شواهدی وجود دارد که اضافه وزن یا چاقی در دوران بارداری، افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری، افزایش ۱۸ کیلوگرم (۴۰ پوند) یا بیشتر، یا داشتن دیابت بارداری کنترل‌نشده می‌تواند سبب چاقی فرزندان در آینده شود.

آنچه در طول نه ماه بارداری می‌خورید بسیار مهم است؛ بنابراین حتماً مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهید و سعی کنید از مصرف غذاهای کاملاً فرآوری‌شده خودداری کنید؛ زیرا در آنها مقدار زیادی قند، چربی و سدیم وجود دارد.