در دوران بارداری برخی از آداب و رسوم و عادت‌هایی که قبلاً با همسرتان داشتید کمی تغییر می‌کند. قرارهای شبانهٔ معمول شما یا آن یک لیوان نوشیدنی که در هنگام شب با شریک زندگی خود نوش جان می‌کردید، اگرچه به ظاهر ناچیز بود، برای صمیمیت و ارتباطی که هردو احساس می‌کردید شگفتی ایجاد می‌کرد. هنگامی که این “تشریفات” تغییر می‌کند، ممکن است شریک زندگی شما مشتاق وقت گذاشتن با کیفیت و ارتباط با شما شود و از آنجا که “بارداری” و مشکلات آن را تجربه نمی‌کند، ممکن است بیشتر از شما حسرت بخورد. شما در این دوره شبانه‌روز را با کوچولوی درحال رشد خود می‌گذرانید و نگران او هستید و طبیعی است که همسرتان احساس کند در حاشیه قرار گرفته است.

اعتبار دادن و سپاسگزاری در اینجا تأثیر بسیاری خواهد داشت. در مطالعه‌ای که مجلهٔ Personal Relationships منتشر کرده است، بیان می‌شود که قدردانی‌های کوچک بر میزان احساس رضایت، ارتباط بهتر و کیفیت رابطه به‌شدت تأثیر می‌گذارد. هرروز به دنبال راه‌هایی برای تشکر کردن از همسرتان باشید، آن را کمی با عباراتی مانند “من وقتی از تو قدردانی می‌کنم …”، “وقتی تو را دوست دارم …” همراه کنید. تعریف و تمجید هم در جمع‌های دوستانه و خانوادگی و هم در زندگی خصوصی تقریباً همیشه باعث می‌شود فرد مقابل احساس ارزشمندی و قدردانی کند. به جزئیات توجه کنید و اقدام کنید، ممکن است شریک زندگی شما نیز نکاتی را در مورد اشتیاق یا کاری که آن روز او را بیش از حد خسته کرده است بیان کند.

انجام دادن هر کار کوچکی می‌تواند در این راه به شما کمک کند. ممکن است مشخصات قرارهای شبانه تغییر کرده باشد (چه کسی واقعاً به شراب احتیاج دارد؟) اما هرگز ماهیت آن تغییر نمی‌کند. برای شریک زندگی خود وقت بگذارید تا روش‌های جدیدی را برای برقراری ارتباط بهتر پیدا کنید و بتوانید هر روز از یکدیگر سپاسگزاری کنید.