نکاتی برای آموزش مهارت گوش دادن به کودکان

با گسترش دایرهٔ واژگان کودک پیش‌دبستانی شما، او می‌تواند جملات پیچیده‌تری را دربارهٔ موضوعات مختلف بفهمد. او همچنین می‌تواند معنی جملات طولانی‌تر و پیچیده‌تری را بفهمد، مانند مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها با سه مرحله. هرچند گاهی‌اوقات، جلب کردن توجه کودک نوپای شما به آنچه می‌گویید، قسمت دشوار این مرحله است. گوش دادن مهارت مهمی است که کاملاً با رشد زبان آمیخته‌شده و مانند هر مهارت دیگری، باید تمرین و کامل شود.

در ادامه چند نکته بیان می‌شود که می‌توانید در خانه آنها را امتحان کنید و این ممکن است به فرزندتان (و شما!) کمک کند:

  1. با جملات روشن و ساده صحبت کنید؛ حتی اگر همان‌طور که قبلاً گفتیم، کودک پیش‌دبستانی شما اکنون می‌تواند جملات پیچیده‌تری را بفهمد، اگر در وادار کردنش به اجرای دستورالعمل‌ها مشکلی دارید، سعی کنید آنها را کوتاه‌تر کنید یا از او بخواهید آنها را به صورت بخش بخش انجام دهد.
  2. ارتباط چشمی برقرار کنید؛ هنگامی که با او دربارهٔ چیز مهمی صحبت می‌کنید یا هنگام آموزش دادن دستورالعمل‌ها به او، بهتر است خم شوید تا هم‌ قد او شوید و با او ارتباط چشمی برقرار کنید. این به شما کمک می‌کند که مطمئن شوید که او به حرف‌های شما به‌خوبی توجه می‌کند. پس از انجام دادن این کار، گفت‌گوی خود را ادامه دهید.
  3. درمورد انتظارات خود واضح باشید؛ بعضی اوقات احساس می‌کنیم که هزاران بار خودمان را برای بچه‌هایمان توضیح داده‌ایم اما واقعاً آن را انجام نداده‌ایم یا شاید هم آن را طوری توضیح نداده‌ایم که آنها فهمیده باشند. فرزندتان را زودتر از برنامه‌هایی که دارید مطلع کنید، انتظارات خود را واضح اعلام کنید تا بداند چه قرار است پیش بیاید و چه کاری از او انتظار می‌رود که انجام دهد.
  4. گوش دادن را با بازی کردن تمرین کنید؛ با ترغیب کودک خود به گوش دادن به صداهای بسیار دور، مهارت گوش دادنش را افزایش دهید؛ برای مثال از او بخواهید به صدای کامیون زباله‌ای که از آنجا عبور می‌کند گوش دهد. آیا می‌تواند آن را بشنود؟ آرام بنشینید و خودتان بی‌سروصدا گوش کنید تا او بتواند از شما الگو بگیرد. به نوبت به صداهای مختلفی که می‌توانید از دور بشنوید، اشاره کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟