تبریک می گویم، شما رسماً در آخرین مرحلهٔ بارداری خود هستید. لحظه‌ای که سرانجام با فرزند خود ملاقات می‌کنید خیلی نزدیک است. شما احتمالاً قبل از رسیدن کوچولوی خود کارهای زیادی دارید که باید انجام دهید اما یادتان باشد که در برنامهٔ شلوغ خود برای ورزش وقت بگذارید.

با ادامهٔ رشد جنین و بزرگ شدن شکم ممکن است از حرکت  کردن و انجام دادن تمرین‌های ورزشی دلسرد شوید. طبیعی است که به دلیل علائم اواخر بارداری، تمایل پیدا کنید کمی سرعت خود را کاهش دهید. در این دوره با مشکلاتی مثل افزایش مداوم وزن، تنگی نفس، خستگی و مشکل خواب روبه‌رو می‌شوید. شنا کردن یا انجام ایروبیک در آب به ویژه در سه ماههٔ سوم مفید است؛ زیرا آب می‌تواند شایع‌ترین ناراحتی‌ها را کاهش دهد.

تمرین‌های خاصی وجود دارند که می‌توانید در این مدت انجام دهید تا به شما کمک کند برای زایمان آماده شوید. یکی از این تمرین‌های بدنی، تمرین‌ تقویت کف لگن است که به شما کمک می‌کند تا سر کودکتان هنگام زایمان به سمت پایین قرار گیرد و ممکن است خطرات اواخر بارداری، بواسیر پس از زایمان یا عفونت‌های ادراری (UTI) را به حداقل برساند. تمرینات ذهنی / بدنی (مانند یوگا، تنفس آگاهانه یا مدیتیشن‌های اسکن بدن) به شما کمک می‌کند تا بدن خود را متمرکز و کنترل کنید و در هنگام روبه‌رویی با موقعیت‌هایی که به استقامت بالایی نیاز دارند (مانند زایمان) از این توانایی‌ها استفاده کنید.

بسیار مهم است که به یاد داشته باشید در طول سهٔ ماهه آخر، باید از انجام هرگونه تمرینی که باعث کاهش جریان خون در اندام‌های حیاتی بدن شما و همچنین نوزاد می‌شود، خودداری کنید. از ایستادن به مدت طولانی و همچنین بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. کنگرهٔ زنان و متخصصان زنان و زایمان چندین علائم هشداردهنده را برای قطع ورزش در دوران بارداری بیان کرده‌اند که شامل: خونریزی واژن، انقباضات دردناک، نشت مایع آمنیوتیک، درد قفسهٔ سینه، سرگیجه و سردرد است. به یاد داشته باشید که همیشه پزشک خود را در جریان بگذارید، به بدن خود گوش دهید، ایمن بمانید و از آخرین لحظات بارداری خود لذت ببرید.