۵ نکتهٔ برتر که معلم گفتار برای تقویت زبان‌آموزی کوچولوی شما بیان می‌کند

در ادامه نکات مهم “معلم گفتار” molly برای کمک به کودک شما در بهبود مهارت‌های گفتاری و زبانی آورده شده است. این پیشنهادها و موارد دیگر را می‌توانید در راهنمای جدید والدین وی بیابید: The Speech Teacher’s Handbook که به منظور دادن پیشنهادهای سرگرم‌کننده و کاربردی به شما ارائه شده است و به راحتی می‌توانید آن را در برنامهٔ روزانه خود بگنجانید.

1- بازی شناسایی اشیا

همیشه محیط رشد کودک خود را بررسی کنید. اگر او بدون کمک شما به راحتی به اسباب‌بازی‌ها و وسایل روزمرهٔ مورد علاقه‌اش  دسترسی دارد پس دیگر نیاز به تعامل با شما را احساس نمی‌کند. آهسته شروع کنید و یک یا دو وسیله را در یک قفسهٔ بلندتر یا در ظرفی شفاف قرار دهید که کودک شما برای باز کردن آن به کمک نیاز دارد. هدف این است که کودک شما بتواند وسیلهٔ مورد نظر را ببیند اما برای دستیابی به آن به کمک شما نیاز داشته باشد. به این ترتیب فرصت‌های بیشتری را برای تعامل با او فراهم می‌کنید. شما همچنین باید بدانید که آیا فرزند شما قادر به شناسایی اشیایی که کاربرد روزانه دارند،‌ هست یا نه. ما اغلب بر توانایی بچه‌های خود در اشاره کردن به اشیا تمرکز می‌کنیم و فراموش می‌کنیم که قسمت شناسایی در درجهٔ اول قرار دارد. این مهارت‌ها زمانی لازم است که از کودک خود بخواهید شیء خاصی را در اتاق پیدا کند، تصویر خاصی را در صفحه لمس کند یا قسمت خاصی از بدنش را نشان دهد.

2- با جدیت بازی کن

کودکان در هنگام بازی انگیزه و توجه بالایی دارند و این زمان مناسبی برای یادگیری زبان است. روی زمین بنشینید تا هم قد فرزندتان باشید و دربارهٔ دنیای تخیلی که او خلق کرده صحبت کنید. شما می‌توانید صحنه‌ها را با عبارات ساده روایت کنید، گفت‌وگو یا جلوه‌های صوتی مربوطه را اضافه کنید و بیانات او را گسترش دهید. بازی همچنین زمان خوبی برای تمرین دستورالعمل‌ها است. شما همچنین می‌توانید به بازی‌های ساده‌ای بپردازید یا مسابقه‌های کوچک طراحی کنید و موانعی با وسایل مبلمان ایجاد کنید. هرچه انگیزهٔ فرزندتان بیشتر باشد، احتمال شنیدن و پیروی از دستورالعمل‌ها بیشتر می‌شود.

3- سلسله مراتب تقلید

تقلید یک مهارت قدرتمند است! وقتی از سلسله مراتب مهارت عبور کنیم آموزش تقلید راحت‌تر است. ابتدا اقدامات انجام می‌شود (بازوها به بالا، لمس بینی، تکان دادن دست‌ها و غیره) هنگامی که کودک شما به طور مداوم قادر به تقلید از اقدامات ساده است، به سراغ صداها بروید. صداهای احمقانه و خنده‌دار معمولاً به‌سرعت تقلید می‌شوند زیرا سرگرم‌کننده‌ترین‌ها هستند! سپس، می‌توانید سراغ صداهای حیوانات (میو، هاپ)، صداهای محیطی (بوق بوق، چو چو) و تعجب (وای اوه، وای) بروید. بعد از اصوات، می‌توانید سراغ کلمات بروید. بهتر است با مدل‌های سادهٔ یک کلمه‌ای شروع کنید و از آنجا کم‌کم سخت‌ترش کنید. قبل از رفتن به مرحلهٔ بعدی بسیار مهم است که آهسته جلو بروید و مطمئن باشید که کودک شما با آن سازگار است. من همیشه می‌گویم: هرچه سرعت کمتری داشته باشیم، سریع‌تر پیشرفت خواهیم کرد.

4- در صحبت کردن پیشروی کنید

کوچولوها در اشاره کردن به چیزهای مختلف برای بیان درخواست خود خیلی خوب عمل می‌کنند. ما اغلب تسلیم این درخواست‌ها می‌شویم و با این کار، ما این موضوع را در آنها تقویت می‌کنیم که اشاره کردن به چیزی برای داشتن آن کافی است. اگر می‌خواهید فرزندتان از کلمات یا اصوات استفاده کند، پس باید این رفتارها را الگوسازی کنید و او را تشویق کنید تا از شما تقلید کند. وقتی کوچولوی شما سعی می‌کند از شما تقلید کند -حتی اگر به نظر درست نرسد-، اجازه بدهید ادامه دهد. هرچه بیشتر از تلاش‌های او تعریف کنید، احتمال ادامه دادن او برای درست تلفظ کردن کلمات بیشتر خواهد بود. وسایل را با آرامش در دست گرفتن راهی عالی برای تمرین کردن است! کافی است آنچه را کودک شما می‌خواهد در دست بگیرید، زمانی به او بدهید که برای به دست آوردن آن کار جدیدی را انجام دهد. این روش با برخوردهای ویژه یا هنگام بازی بهترین تأثیر را دارد. به این معنی که ماشین اسباب‌بازی را تا زمانی که فرزندتان عبارت “آماده، تنظیم” را با یک “برو!” بلند کامل نکند، هُل ندهید.

5- آهسته و ثابت

متأسفانه با اینکه آرزو می‌کنیم ای کاش واقعیت داشت اما کودکان حرف زدن را یک شبه یاد نمی‌گیرند. قدم‌های کوچک، کلید اصلی زبان‌آموزی است. شما فرزند خود را بهتر می‌شناسید، بنابراین به غریزه خود اعتماد کنید تا بدانید چه زمانی باید قدم بعدی را بردارد. توجه به این نکته مهم است که در رشد کودک زمان‌هایی ممکن است وجود داشته باشد که کودک شما در یادگیری برای حرف زدن عقب بماند.‌ این به این دلیل است که کودک یاد می‌گیرد که هم‌زمان هم حرکت کند و هم صحبت کند، و این باعث ایجاد یک اثر برآمدگی می‌شود. درحالی که او تمرکز خود را روی یک قسمت در حال رشد می‌گذارد، مطمئناً قسمتی دیگر عقب می‌ماند. ممکن است فرزندتان وقتی یاد می‌گیرد سینه‌خیز برود، کمتر حرف بزند. یا اینکه روز را در حالی سپری کند که نشسته است و در حال صحبت کردن است. اولین کلمات و اولین قدم‌ها از الگوی یکسانی پیروی می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟