اگر تا به حال برای فرزندتان شعری‌ کودکانه خوانده‌ باشید مانند Baa ، Baa ، Black Sheep، پس ناخودآگاه کودک خردسال خود را برای یادگیری خواندن و سواد داشتن آماده کرده‌اید.

کلماتی که دارای صدای مشترک یا قافیه‌اند، می‌توانند برای آموزش واج‌ها (واحدهای صوتی جداگانه در کلمات) و هجی کردن به کودکان استفاده شوند. کودک خردسال شما می‌تواند تشخیص دهد که همهٔ آنها با یک صدا پایان می‌یابند. آگاهی واجی اولین قدم برای یادگیری خواندن و نوشتن در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا کودک با آن می‌تواند تفاوت بین صداهای فردی را تشخیص دهد. نکتهٔ جالب این است که قافیه‌ها نه تنها سرگرم‌کننده‌اند بلکه گوش‌های کودکان را نیز با شنیدن تفاوت‌ها و شباهت‌های بین اصوات کلمه آشنا می‌کند. با شناسایی واج‌های مختلف، آنها می‌آموزند که چگونه اصوات با هم ترکیب و مخلوط می‌شوند و یک کلمه را تشکیل می‌دهند.

تحقیقات نشان داده است کودکانی که برایشان ترانه‌های کودکانه خوانده شده و تا قبل از زمان ورود به مهد کودک با آنها آشنا شده‌اند، اغلب اوقات یادگیری خواندن برایشان آسان‌تر است. این ممکن است به این دلیل باشد که قافیه‌سازی به کودکان کمک می‌کند تا الگوهای متداول موجود در کلمات را کشف کنند و شناختن آنها را در هنگام دیدنشان در کلاس درس آسان‌تر می‌کند.

نکته جالب اینجاست که آموزش شعرها در واقع سرگرم‌کننده است. سعی کنید برخی از این فعالیت‌ها را با کوچولوی خود امتحان کنید:

  • تمام وقت آهنگ بخوان؛ شما می‌توانید آهنگ‌هایی را برای لحظات مختلف روز خود مانند مسواک زدن یا لباس پوشیدن بسازید. اگر آنها قافیه داشته باشند بهتر است.
  • با ریتم آن همراه شوید؛ دست زدن موزون یا حرکات خاص را به آهنگ‌های خود اضافه کنید. این به کودک خردسال شما کمک می‌کند کلمات آهنگ را به خاطر بسپارد؛ زیرا او قادر خواهد بود حرکت را با کلمات مرتبط کند.
  • این عادت را داشته باشید که هنگام وقت‌گذرانی کلمات هم قافیه را پیدا کنید؛ آن را در حین رانندگی با ماشین یا هنگام انتظار در صف در سوپرمارکت امتحان کنید. فرزندتان را ترغیب کنید تا به شما کمک کند!
  • سرانجام فراموش نکنید که کتابهای قافیه‌‌دار را به کتابخانه فرزندتان اضافه کنید؛ به دنبال کتاب‌هایی بگردید که خواندن آنها با صدای بلند سرگرم‌کننده باشد و به راحتی به خاطر سپرده شوند. بعد از اینکه چندبار آن را خواندید، کودک کوچک شما می‌تواند با شما سرگرم شود و به شما کمک کند جملات داستان را تمام کنید.