ما قبلاً درمورد اهمیت عادات و کارهای روزمره برای نوزادان و کودکان  و اینکه این فعالیت‌ها چگونه سبب ایجاد احساس امنیت و قابل پیش‌بینی بودن می‌شوند، گفته‌ایم اما برنامه‌های روزانه دقیقاً چگونه به کودکان ما کمک می‌کنند و چرا برای آنها بسیار مفیدند؟

  1. آنها رشد خود کنترلی را در کودکان تقویت می‌کنند

دانستن حرکت بعدی به کودکان امنیت و ثبات عاطفی می‌بخشد و باعث می‌شود احساس کنترل بیشتری بر محیط داشته باشند؛ برای مثال، دانستن اینکه هر روز بعد از بازی وقت شام است، به کودک خردسال شما اجازه می‌دهد که بدون نگرانی بازی کند، کشف کند و یاد بگیرد و هنگامی که وقت شام است او انتظار آن را خواهد داشت.

  1. آنها رفتار مثبت کودکان را ارتقا می‌دهند

کارهای روزمره مانند مجموعه‌ای از مراحل‌اند که کودکان را به سمت اهداف خاصی هدایت می‌کنند. این می‌تواند به اطمینان از ایمنی کودکان کمک کند و به آنها در یادگیری رفتارهای مسئولانه کمک کند؛ برای مثال همیشه هنگام راه رفتن در خیابان دست شما را بگیرد یا هنگام درخواست چیزی که می‌خواهد، بگوید “لطفا”.

  1. آنها به کودکان در پرورش مهارت‌های اجتماعی کمک می‌کنند

این رفتارهای تکرارشونده به کودکان کمک می‌کنند نحوهٔ تعاملات اجتماعی را یاد بگیرند.‌ کم‌کم آنها یادگیری الگوهای روابط اجتماعی و چیزهایی را شروع می‌کنند که در زندگی‌شان نقش مهمی دارد؛ مانند به اشتراک گذاشتن، نوبت گرفتن و همکاری کردن. به‌علاوه، شرکت کردن در کارهای روزمرهٔ اجتماعی نیز می‌تواند مهارت‌های گفت‌وگو کردن در کودکان را افزایش دهد.

  1. آنها سبب می‌شوند کودکان با تغییر و تحولات بهتر کنار ‌بیایند

تغییر از یک فعالیت به فعالیتی دیگر برای کودکان آسان نیست. بااین‌حال داشتن یک برنامهٔ مشخص برای فعالیت‌های روزمره، تحول را آسان‌تر می‌کند؛ برای مثال یک برنامهٔ عادی بعدازظهر می‌تواند بازی کردن، شام خوردن، مسواک زدن، پوشیدن لباس خواب، خواندن یک داستان و خوابیدن باشد. این به کودکان اجازه می‌دهد تا بدانند کار بعدی که قرار است انجام دهند چیست؛ بنابراین وقتی زمان بازی تمام می‌شود تعجب‌ نمی‌کنند.

  1. آنها فرصت‌های یادگیری را برای کودکان ایجاد می‌کنند

درحالی که بزرگسالان ممکن است بعضی‌اوقات تکرار و روزمرگی را کسل‌کننده بدانند اما برای کودکان، کارهای روزمره بسیار عالی و سرگرم‌کننده است. برای کوچولوی خود داستانی دربارهٔ روزش بگویید. این به او کمک می‌کند تا از تجربه‌ها و احساسات خود آگاه شود و دربارهٔ وقایع زندگی خود معنایی پیدا کند.

اگر می‌خواهید دربارهٔ کارهای روزمره و نحوهٔ استفاده از آنها برای تقویت رشد کودک خود بیشتر بدانید، این صفحه را ببینید:

 https://www.zerotothree.org/resources/1248-from-baby-to-big-kid-month-19