استرپتوکوک گروه B (GBS) باکتری موجود در دستگاه گوارش است. حدود ۱۰ تا ۳۰٪ از افراد، مبتلا به GBS هستند بدون اینکه تحت تأثیر آن قرار بگیرند. بااین‌حال، این باکتری در صورت انتقال در حین زایمان می‌تواند به کودک شما آسیب برساند. GBS می‌تواند باعث عفونت خون، ریه یا مغز شود. خوشبختانه، تشخیص به موقع و درمان کافی قبل از تولد می‌تواند از ابتلا به GBS در کودک شما جلوگیری کند.

آزمایش GBS چند هفته قبل از زایمان انجام می‌شود. اگر نتیجه مثبت باشد، یک آنتی‌بیوتیک برای شما تجویز می‌شود. علاوه‌براین، توصیه‌هایی برای جلوگیری از آلوده شدن نوزاد شما به مننژیت یا سپتی سمی ارائه خواهد شد. براساس یک مطالعه که انجمن میکروب‌شناسی آمریکا (ASM) آن را منتشر کرده‌است، این باکتری برای نوزادان مضر است؛ زیرا پس از انتقال از مادر می‌تواند جهش یابد و سیستم ایمنی کودک را مختل کند.

برای اینکه بدانید ناقل هستید یا خیر، بسیار مهم است که در چند هفتهٔ آخر بارداری خود از نظر GBS آزمایش شوید. به یاد داشته باشید که تشخیص به‌موقع، بهترین راه برای جلوگیری از خطرات و اطمینان از رشد سالم کودک شماست. فراموش نکنید که آزمایش GBS را چند هفته قبل از تولد کودک خود انجام دهید!