چند سال اول: چشیدن

چند سال اول: چشیدن

حس چشایی احتمالاً پیچیده ترین حس از بین پنج حس است! اگر به غذاهایی که دوست دارید و دوست ندارید فکر کنید ، احتمالاً خواهید دید که عوامل زیادی در ترجیح شما تأثیر می گذارند ، به عنوان مثال ، احساس در دهان ، بوییدن یا حتی شکل ظاهری آن!

در حقیقت ، بویایی و چشایی دو حس نزدیک به هم هستند. به یاد دارید وقتی در مورد چگونگی ایجاد بو حتی قبل از تولد کودک صحبت کردیم؟ خوب ، طعم نیز قبل از تولد وجود دارد! جوانه های چشایی کودک شما هنگامی که هنوز در شکم است شروع به شکل گیری می کنند. تقریباً در هفته های ۷ یا ۸ بارداری ، سلولهای چشایی ابتدا ظاهر می شوند. سپس ، در هفته ۱۳-۱۵ ، جوانه های چشایی بالغ قابل تشخیص هستند! اما آیا در این مرحله کودک شما واقعاً می تواند طعم های مختلف را بچشد؟ خوب ، از آنجا که او تقریباً در ۱۲ هفته شروع به بلع مایع آمنیوتیک می کند، گیرنده های جنین او در معرض محرک هایی هستند که دائماً در حال تغییر هستند. مایع آمنیوتیک ، جدا از تغییرات شیمیایی در دوران بارداری ، می تواند برخی از طعم دهنده های غذایی مادر را بخورد. مشخص شده است که نوزادان تازه متولد شده می توانند این طعم های مختلف را تشخیص دهند!

آنچه مادر می خورد نه تنها در قرار گرفتن کودک در معرض طعم دهنده های رحم تأثیر می گذارد ، بلکه پس از تولد نیز تأثیر خواهد گذاشت! اگر کودک شما از شیر مادر تغذیه می کند ، طعم های مختلف غذایی که می خورید می تواند به شیر مادر منتقل شود. به عنوان یک نوزاد تازه متولد شده ، کوچولوی شما ترجیح طبیعی برای طعم های شیرین دارد ، به همین دلیل او عاشق شیر مادر و شیر خشک است. بعداً ، در حدود چهار ماه، او طعم غذاهای شور و خیلی دیرتر غذاهای تلخ را بدست خواهد آورد.

حس چشایی کودک شما در طول سالها ، حتی در بزرگسالی ، ادامه خواهد یافت! در حالی که برخی از ترجیحات برای طعم های شیرین ، شور و تلخ با افزایش سن به طور طبیعی تغییر می کنند (به عنوان مثال ، بچه ها طعم بسیار ترش را بیشتر از بزرگسالان دوست دارند ؛ اما نسبت به طعم تلخ حساسیت بیشتری دارند) ، مشخص شده است که قرار گرفتن در معرض غذاهای مختلف تأثیر زیادی در میل ما یا دوست نداشتن این طعم ها در طول زندگی ما دارد. در حقیقت ، تحقیقات سال ۲۰۰۹ نشان داد که قرار گرفتن کودکان نوپا ۲۱ تا ۲۴ ماهه در معرض تصاویر میوه ها و سبزیجات مختلف ، بعدا بر تمایل آنها برای چشیدن این میوه ها و سبزیجات تأثیر می گذارد.

بنابراین ، اطمینان حاصل کنید که با قرار دادن کودک در معرض غذاهای مختلف و معرفی تدریجی طعم های مختلف ، حس چشایی را تحریک می کنید. به یاد داشته باشید که گاهی لازم است غذای جدید را ۱۰ تا ۱۵ بار معرفی کنید تا کودک شما طعم آن را بدست آورد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟