سال‌های اول: مهارت‌های شناختی

نوزادان بسیار شبیه به دانشمندان کوچک‌اند؛ آنها به طور فعال دنیا را آزمایش می‌کنند تا بفهمند جهان چگونه کار می‌کند. شناخت کودک، یا گروهی از فرایندهای ذهنی شامل تفکر انتزاعی، حافظه، حل مسئله و توجه، به ایجاد این درک از جهان کمک می‌کند.

یکی از اولین جهش‌های بزرگی که کودک شما انجام خواهد داد، ایجاد احساس عاملیت یا این واقعیت است که او می‌تواند اتفاقاتی را رقم بزند. این مسئله با درک علت‌و‌معلولی گره خورده است و این هم، وقتی که می‌خواهیم از کار دنیا سر دربیاوریم، بسیار مهم است.

هنگامی که اولین جشن تولد کودک شما فرامی‌رسد، او درک خوبی از این واقعیت خواهد داشت که افراد و چیزها حتی وقتی او نمی‌تواند آنها را ببیند هنوز وجود دارند. هنگامی که او شروع به یافتن اسباب‌بازی‌هایی می‌کند که در معرض دیدش نیست یا شما آنها را جایی پنهان کرده‌اید، موفقیت او را در درک مفهوم ماندگاری شیء مشاهده خواهید کرد.

تقریباً در همین دوره، میزان توجه کودک شما مقدار زیادی افزایش می‌یابد. او هنوز هم زیاد حرکت خواهد کرد اما ممکن است به مدت ۱۵ دقیقه با یک اسباب‌بازی سرگرم شود و این در مقایسه با چند ماه پیش که اسباب‌بازی تنها دو دقیقه‌ برایش جذاب بود و بعد آن را رها می‌کرد اصلاً بد نیست. می‌توانید به‌تدریج اسباب‌بازی‌ها و اشیایی را که با آنها آشناست به او بدهید تا او را علاقه‌مند کنید، به احتمال زیاد وقتی شما او را از بیرون به خانه برگردانید، خودش می‌تواند این اشیا را پیدا کند. این بازی تصادفی، روش او در یادگیری جهان است و برای رشد شناختی او مهم است. برای اینکه او را ایمن نگه دارید، مطمئن شوید که هیچ‌چیز خطرناکی وجود ندارد که بتواند به او آسیب بزند؛ زیرا او هر چیزی را که پیدا کند در دهان خود می‌گذارد. بااین‌حال، او را برای انجام فعالیت در این زمان بازی تشویق کنید؛ زیرا به ساخت تفکر او در مورد بافت‌ها، اشکال مختلف، جاذبه و نحوهٔ کار جهان کمک می‌کند!

در چند سال اول، کودک شما کنجکاوی سیری‌ناپذیری خواهد داشت و به دنبال چیزهای جدید برای تسخیرشان خواهد بود. او توانایی بیشتری را در پردازش اطلاعات، به خاطر سپردن و مفهوم‌سازی نشان می‌دهد؛ بخشی از رشد شناختی که در آن مغز سریع رشد می‌کند.

با انجام فعالیت‌های شناختی آوک که شکل، فضا و اندازه‌گیری را هدف قرار می‌دهند، رشد او را تقویت کنید. بیان هنری و خلاقیت یا مهارت‌های استدلال در اینجا یکی از موارد دلخواه ماست. نظر خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟