بهترین راه برای کتاب خواندن با کودک ۳ ساله‌

کودکان پیش‌دبستانی عاشق کتاب هستند و از خواندن کتاب به همراه شما، مطالب زیادی می‌آموزند. خواندن با هم و صحبت در مورد کتاب‌ها نه تنها باعث گسترش دایرهٔ واژگانی کوچولوی شما می‌شود بلکه فرصت خوبی را ایجاد می‌کند که پیوند عاطفی میان شما و فرزندتان تقویت شود.

فکر خوبی است که مطالعه را وارد برنامهٔ روزانه خود کنید. مثلا قبل از خواب. باتوجه به سن کودک خود، می‌توانید روی جنبه‌های مختلف تمرین خواندن متمرکز شوید تا از آن نهایت استفاده را ببرید. در ادامه چند نمونه از آنچه فرزند شما در سه سالگی می‌تواند انجام دهد و آنچه می‌توانید برای به حداکثر رساندن لذت تمرین خواندن انجام دهید، آورده شده است.

در سه سالگی

فرزند شما می‌تواند:

در این مرحله نام داستانی را که می‌خواهد بخواند به شما بگوید. همچنین ممکن است دوست داشته باشد وانمود کند که با صدای بلند آن را برای شما می‌خواند. او احتمالاً سؤالات زیادی در مورد داستان می‌پرسد و به شما می‌گوید که چه قسمت‌هایی از آن شبیه زندگی اوست. او ممکن است یک کتاب محبوب داشته باشد و بتواند آنچه خود از داستان موردعلاقه‌اش فهمیده است به شما بگوید و حتی اگر هنگام خواندن از صفحه‌ای بگذرید یا کلمهٔ متفاوتی را بگویید، شما را “اصلاح” می‌کند.

شما می‌توانید:

مکانی آرام و دنج پیدا کنید که در آن شما و فرزندتان بتوانید همدیگر را در آغوش بگیرید و با هم بخوانید. از کودک کوچک خود بخواهید با حرف زدن درمورد تصاویر موجود در داستان با شما همراهی کند. در هنگام کتاب خواندن، به آنچه فرزندتان اشاره‌ می‌کند توجه کنید و با هیجان به سؤالات یا نظرات او پاسخ دهید. با استفاده از تن‌های مختلف صدا برای هر شخصیت، آهنگ شادی بخوانید. همچنین می‌توانید در مورد اینکه شخصیت‌های مختلف چه احساسی دارند صحبت کنید. سرانجام، از کودک خود بخواهید که به همهٔ موارد موجود در تصویر که به نوعی شبیه به هم هستند اشاره کند؛ برای مثال از او بخواهید که به دنبال شکل‌ها و رنگ‌ها بگردد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟