گنجاندن زمان مطالعه در برنامهٔ روزانه نه تنها باعث پیشرفت زبان‌آموزی کودکتان می‌شود بلکه فرصت خوبی را فراهم می‌کند که پیوند عاطفی‌ بین شما و کوچولویتان تقویت شود.

باتوجه به سن فرزندتان، می‌توانید روی جنبه‌های مختلف تمرین خواندن متمرکز شوید تا از آن نهایت استفاده را ببرید. دانشگاه اطفال آمریكا یك  ابزار سوادآموزی ایجاد كرده است كه شامل نكات بسیار خوبی برای والدین و مراقبانی است كه مایل‌اند از فرصت مطالعهٔ كودك خود بیشترین سود را ببرند. در این مقاله چند نکتهٔ اساسی در مورد مطالعه کردن با کودک ۲ ساله در طول دو مرحلهٔ: ۲۹-۲۴ ماه و ۳۵-۳۰ ماه به طور خلاصه بیان خواهد شد. در هر محدودهٔ سنی، نمونه‌هایی از آنچه فرزند شما می‌تواند انجام دهد و آنچه شما می‌توانید انجام دهید برای به حداکثر رساندن لذت تمرین خواندن پیدا خواهید کرد.

۲۴ تا ۲۹ ماهه

فرزند شما می‌تواند:

در این سن کتابی را انتخاب کند تا با هم بخوانید. ممکن است این کتاب را بارها و بارها انتخاب کرده باشد. او احتمالاً می‌تواند چند کلمه و عبارتی را که هنگام خواندن می‌گویید تکرار کند و دوست دارد به داستان‌ها و تصاویر احمقانه بخندد. کودک شما ممکن است کنجکاو باشد و سؤالات ساده‌ای دربارهٔ کتاب بپرسد؛ مانند “آن چیست؟”

شما می‌توانید:

مکانی آرام و دنج را برای در آغوش گرفتن و خواندن مطالب با هم پیدا کنید. این یک روش عالی برای آرام کردن و آسایش فرزندتان است. هنگام خواندن، به نشانه‌های که فرزندتان می‌بیند و بیان می‌کند توجه کنید و به آنها با هیجان پاسخ دهید. اگر او یک کلمهٔ مهم مانند “سگ” را بیان کرد، می‌توانید بگویید “بله ، این یک سگ است. سگ در بیرون از خانه مشغول بازی کردن است». با استفاده از تن‌های مختلف صدا برای هر شخصیت، آهنگ شادی بخوانید. حتی می‌توانید اشیای موجود در تصاویر را بشمارید و منتظر بمانید تا کوچولوی شما بعد از شما آن را تکرار کند.

۳۰ تا ۳۵ ماهه

فرزند شما می‌تواند:

در این مرحله نام داستانی را که می‌خواهد بخواند به شما بگوید و حتی قصه‌ای را که شب گذشته خوانده‌اید به خاطر بسپارد. ممکن است متوجه شوید که او در مورد تصاویر داستان به شما مطالبی می‌گوید و از جملات طولانی‌تری استفاده می‌کند. او ممکن است یک کتاب محبوب داشته باشد و بتواند آنچه خود از داستان موردعلاقه‌اش فهمیده است به شما بگوید. او سؤالات مشخصی دربارهٔ شخصیت‌های داستان از شما می‌پرسد و حتی آنها را وارد بازی خود می‌کند.

شما می‌توانید:

مکانی آرام و دنج پیدا کنید که در آن شما و فرزندتان همدیگر را در آغوش بگیرید و با هم بخوانید. وقتی مطالعه را تمام کردید، با او در مورد چگونگی شباهت اتفاقاتی که در داستان می‌افتد با آنچه در زندگی با آنها روبه‌رو می‌شود، صحبت کنید. همچنین می‌توانید دربارهٔ احساسات شخصیت‌ها بحث کنید. آیا کوچولوی شما تا به حال چنین احساسی داشته است؟ با استفاده از تن‌های مختلف صدا برای هر شخصیت، آهنگ شادی بخوانید. حتی می‌توانید اشیای موجود در تصویر را بشمارید یا مواردی را که به نوعی شبیه به هم هستند پیدا کنید؛ برای مثال به دنبال همه‌ٔ چیزهای قرمز باشید.