احساس خستگی و کمبود انرژی در دوران بارداری کاملاً طبیعی است. این تا حدودی به دلیل افزایش وزن کودک و همچنین نیاز مداوم به دستشویی رفتن و علائم حالت تهوع یا اضطراب است. همهٔ این عوامل می‌توانند خواب شما را مختل کنند و احساس خستگی بیشتری در طول روز برایتان ایجاد کنند.

همان‌طور که می‌دانیم، خوب خوابیدن در هنگام شب کلید سلامتی شماست. اکنون که در انتظار تولد کودکتان هستید، بسیار مهم است که به اندازهٔ کافی بخوابید تا بتوانید تمام مزایای لازم برای رشد سالم کودک خود را به دست آورید. در ادامه لیستی از فواید خوب خوابیدن در دوران بارداری آورده شده است:

  • روحیه شما را تقویت می‌کند: علاوه‌بر احساس خوشبختی و مثبت بودن، روحیهٔ خوب شما به رشد کودک نیز کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که داشتن ذهنیت منفی و همچنین افسردگی مادران باردار می‌تواند برای رشد کودک مضر باشد.
  • کمک می‌کند زایمان راحت‌تری داشته باشید: خواب کافی برای سلامتی فرد مفید است؛ بنابراین به شما نیز کمک می‌کند تا برای زایمان آماده باشید. علاوه‌براین، استراحت خوب به شما در داشتن عادت‌های ورزشی بهتر و همچنین آماده‌سازی عضلات برای تولد کودک کمک می‌کند.
  • جریان خون شما را بهبود می‌بخشد: مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز کودک هنگامی که به‌خوبی استراحت کرده‌اید، به بهترین وجه توزیع می‌شود.
  • برای کودک شما مفید است: سلامت جسمی و روانی شما رشد کودک را تقویت می‌کند. اگر احساس راحتی و استراحت کنید، کودک نیز چنین احساسی خواهد داشت. مطالعات نشان داده است که استرس مادران می‌تواند باعث آسیب به نوزادان شود.

اجازه ندهید سایر فعالیت‌ها شما را از خواب کافی بازدارد. به یاد داشته باشید، حداقل ۸ ساعت خوابیدن در روز برای سلامتی شما و کودک مهم است.