کودکان عزت‌نفس را از طریق تجاربشان به دست می‌آورند. وقتی با کوچولوی خود بازی می‌کنید و اجازه می‌دهید خودش باشد، اعتمادبه‌نفس او را پرورش می‌دهید. به خواندن ادامه دهید تا یک راهنمای گام‌به‌گام برای کمک به شادی کودک خود در راستای افزایش ارزش شخصی‌اش در اختیار داشته باشید.

 الف. برای قدردانی است

بنابراین، برای اینکه احساس قدردانی کند، ابتدا باید توجه زیادی به او داشته باشید. انتظاراتش را به قدرشناسی تبدیل کنید و واقعیت او را تصدیق کنید. از چه چیزی لذت می‌برد؟ او چگونه است؟ اینكه به كودك خود اجازه دهید آنچه را كه واقعاً به آن علاقه‌مند است داشته باشد و نه آنچه دیگران دوست دارند، بخشی از ایجاد هویت شخصی اوست. اگر کودک شما به تنهایی ماسه‌بازی می‌کند، به این معنی نیست که او تنهاست یا اعتمادبه‌نفس پایینی دارد. بررسی کنید که او چه کارهایی انجام می‌دهد و چه چیزهایی او را بسیار خوشحال می‌کند.

به احساسات او توجه کنید و سعی کنید معنای رفتارهای کودکتان را درک کنید و خود را به جای او بگذارید. مشاهده  کنید و از خود بپرسید که هنگام گفتن یا انجام کاری ممکن است چه احساسی داشته باشد. از احساسات او قدردانی کنید، حقانیت آنچه را که می‌خواهد تشخیص دهید و به او بگویید که شما این را می‌دانید. هنگامی که کوچولوی شما احساس می‌کند درکش می‌کنید، احساس پذیرفته شدن و دوست داشتنی بودن دارد.

ب: برای این است که یک الگوی خوب باشد

الگوی خوب بودن به این معنی نیست که باید تمام روز لبخند بزنید. درعوض، به كودك خود تلاش کردن برای این کار را بیاموزید. چقدر احساس می‌کنیم که بعضی‌اوقات کارهای خسته‌کننده انجام می‌دهیم اما وقتی کارها را به روشی شاد یا حداقل بدون شکایت و با تلاش خود انجام می‌دهیم، می‌توانیم به یک کار خوب افتخار کنیم. این مدل‌سازی اعتمادبه‌نفس و پافشاری او برای انجام کاری است.

زمان‌هایی را که می‌توانید با کودک ارتباط مثبت داشته باشید پیدا کنید و اجازه دهید او نشان دهد و به شما بگوید که کیست. او می‌خواهد چه کار کند؟ شاید او از فوتبال لذت نمی‌برد اما دوست دارد با بلوک‌های ساختمان‌سازی بازی کند یا شاید پازل را به عروسک ترجیح دهد. چرا؟

حتماً کودک خود را در طول انجام دادن یک فعالیت تحسین کنید اما بیش از حد از او تعریف نکنید. کوچولوی شما در خواندن حالت‌های چهره و لحن صدا کاملاً مهارت دارد؛ بنابراین گاهی‌اوقات بهتر است به او اعتماد کنید و تلاشش را تحسین کنید و بگویید: “مشکلی نیست، همه روزهای تعطیل دارند، فردا بهتر خواهد شد” ، “من به شما افتخار می‌کنم که تسلیم نشدید!”  یا “شما در این بازی بهتر و بهتر می‌شوید!”

شروع به شناختن یکدیگر در زمینهٔ عشق و احترام کنید. وقتی کودک شما احساس می‌کند می‌تواند خودش باشد، اعتمادبه‌نفس به دست می‌آورد.

 پ: برای اعتمادبه‌نفس است

زمان‌هایی را ترتیب دهید که به فرزندتان اجازه دهید نسبت به خودش احساس غرور کند. اجازه دادن به او برای اینکه منبع تسلط خودش باشد، اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس را در او ایجاد می‌کند.

درحالی که محدودیت‌هایی در محیط تعیین می‌کنید، اجازه دهید آزادانه اکتشاف کند. برای فرزند شما هیچ‌چیز بیشتر از شناختن چیزهای جدید جذابیت ندارد. از یادگیری نحوهٔ نگه داشتن بلوک‌ها گرفته تا دانستن نام اشکال و رنگ‌ها. او می‌خواهد بداند که همه‌چیز چگونه کار می‌کند؛ بنابراین بگذارید خودش این موضوع را کشف کند.

از روبه‌رو کردن او با دشواری‌هایی که ممکن است ناامید شود یا بترسد، خودداری کنید. شرایطی پیش خواهد آمد که شما می‌خواهید فوراً نیازهای او را برآورده کنید اما سعی کنید راه را به او نشان دهید و به او اجازه دهید تا قهرمان داستان باشد. برای مثال، اگر کوچولوی شما در آن مرحله است که می‌خواهد به سمت همه‌چیز سینه‌خیز برود و به نظر می‌رسد زیر یک میز گیر کرده‌است و نمی‌داند چگونه بیرون بیاید، به جای اینکه خودتان او را بیرون بیاورید، به او نشان دهید که چگونه این کار را انجام دهد: فقط سرت را پایین بیاور و به  سمت من بیا، مثل این “. او با  لبخند و احساس صلاحیت و بدون ترس از اینکه دوباره در چنین شرایطی قرار بگیرد، از زیر میز بیرون می‌آید. دلداری دادن به او و کمک به او در یافتن راه خود این امکان را به او می‌دهد تا با مردم هماهنگ شود، ناامیدی را تحمل کند و احساسات و انگیزه‌هایش را مدیریت کند.

اینها فرصت‌هایی است که به کودک شما کمک می‌کند تا به تنهایی چیزهای مختلف را کشف ‌کند و احساس صلاحیت و ارزش شخصی را در خود ایجاد کند. این همان چیزی است که کوچولوی شما بعداً به آن احتیاج خواهد داشت تا بتواند از بخش‌های غم‌انگیز و ترسناک زندگی‌اش نیز عبور کند. مرتب به كودك خود كمك كنید تا عزت‌نفس خود را تقویت كند و خودش را ابراز كند!