چگونه به کودکم لباس پوشیدن را آموزش دهم

لباس پوشیدن کودک پیش‌دبستانی می‌تواند برای بسیاری از والدین استرس صبحگاهی ایجاد کند. ممکن است عجله داشته باشید و فرزندتان بدون ایجاد کج‌خلقی کت خود را نپوشد، یا اینکه امروز تصمیم گرفته است جوراب‌های درختی‌اش را بپوشد یا دکمه‌های لباسش را به اشتباه بسته است و هنگامی که شما می‌خواهید آن را درست کنید، احساس می‌کند درحال خیانت به او هستید. ممکن است فکر کنید تنها راه پوشاندن لباس به کودک این است که خودتان این کار را انجام دهید؛ زیرا اگر هنوز هم چنین مشکلی وجود دارد، ممکن است خیلی زود باشد که بخواهید روی مهارت‌های خودمراقبتی او مانند لباس پوشیدن کار کنید.

در واقع، یادگیری لباس پوشیدن به طور مستقل مهارت مهمی است که کودک شما می‌تواند از ۳۶ تا ۴۸ ماهگی با آن روبه‌رو شود. مواجهه با دشواری‌های این کار مانند بیرون آوردن لباس، باز كردن زیپ‌های بلند، پوشیدن كفش یا بستن و باز کردن دكمه‌های بزرگ، در واقع به کودک شما در ایجاد مهارت‌های جدید كمك می‌كند؛ برای مثال، او چندین زمینهٔ مختلف را ایجاد می‌کند، مانند مهارت‌های حرکتی مهم و اصلی هنگام تسلط بر حرکات لازم دست، یا یادآوری مراحل و ترتیب آنها هنگام پوشیدن و از تن درآوردن لباس. او همچنین بر میزان توجه خود کار می‌کند و با تجربه در مورد اشکال و رنگ‌ها یاد می‌گیرد و همان‌طور که بارها گفته‌ایم مهارت‌های خودآگاهی، احساس موفقیت و اعتمادبه‌نفس با یادگیری لباس پوشیدن در او ایجاد می‌شود.

در ادامه چند نکته برای کمک به کودک در یادگیری نحوهٔ لباس پوشیدن آورده شده است:

  • حامی باشید و پیشرفتش را تأیید کنید. اگر لباس پوشیدن را تجربهٔ مثبتی بدانید، احتمال همکاری کودک شما بیشتر می‌شود.
  • ابتدا درآوردن لباس را آموزش دهید؛ زیرا به هماهنگی کمتری نیاز دارد.
  • سعی کنید لباس پوشیدن را هنگامی تمرین کنید که هیچ‌کدام از شما عجله ندارید و زمان دقیقی را که برای لباس پوشیدن اختصاص داده‌اید، تعیین کنید.
  • به فرزندتان اجازه دهید از بین چند گزینه مناسب آب‌و‌هوای آن روز، خودش لباسش را انتخاب کند و در مورد آب‌و‌هوا و نحوهٔ ارتباط آن با لباسی که انتخاب می‌کنید با هم صحبت کنید.
  • تفاوت لباس تمیز و کثیف و شیوهٔ قرار دادن هرکدام از آنها در محل‌های مختلف را توضیح دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟